Bolluk Çağı trendinin evrimi

Günümüz trendi "Bolluk Çağı"

En güncel Yarının Tatları anketimizde elde edilen sonuçlardan biri de dünya çapındaki tüketicilerin %50'sinin, yiyeceklerin gelecekte daha fazla çeşitlilik kazanması yönünde bir beklenti içinde olması. Dahası, anket tüketicilerin gelecekte daha fazla çeşitlilik, daha geniş kapsamlı erişilebilirlik, ayaküstü lezzetler ve hazır çözümler bekleyebileceklerine inandıklarını gösteriyor. Günümüzde Bolluk Çağı'nda yaşıyoruz.

Bu çağın nasıl geliştiğini görmek ve bu gelişmeyi gösteren akım konseptlerini ön plana çıkarmak için bu önemli gözlemi inceledik.

Trend: Ayaküstü lezzetler ve hazır çözümler

Ayaküstü, hazır ve eve teslim lezzet trendlerin hızla büyüdüğünü görmek pek de şaşırtıcı değil. Günde üç öğüne dayalı geleneksel yemek yeme alışkanlıklarından daha az ve sık yeme alışkanlıklarına geçiş yaptığımız bugünlerde tüketiciler tercihlerini ayaküstü ve hazır lezzetler kisvesi altında rahat ve kolay olandan yana yapıyorlar. Bu durum yeni yeme alışkanlıklarını destekleyen rahat atıştırmalıklar, hizmetler ve paketleme konusunda yeni fırsatlar sunuyor. Jarheads bunu gerçekten benimsemiş bir konsept. Belçika'da bulunan Jarheads, "fast food karşıtı, hızlı servis edilen" yiyecekler vadediyor. Sağlıklı, organik öğünlerini tamamen geri dönüştürülebilir kaplarda sunuyor ve biyoplastik çatal bıçak takımıyla birlikte kapınıza kadar getiriyor. Müşterileri de kapları saklamak ya da onları Jarheads'e iade etmek konusunda kendi kararlarını verebiliyor. Hazır, eve teslim ve çevre dostu!

Trend: Daha global bir yiyecek yelpazesi

Y kuşağının artan seyahat tutkusu ile ateşlenen 2017 yılının en önemli yiyecek akımlarından biri, daha global bir yiyecek yelpazesinin yükselişi oldu. Y kuşağı, diğer kuşaklardan daha fazla seyahat ediyor ve yeni lezzetler keşfetmek istiyor. Yeni ve canlı lezzetler ve içerikler, sürdürülebilirlik ve güçlü hikaye anlatımı onları oldukça heyecanlandırıyor. Bu akımı yaşatan bir konsept de Birleşik Krallık ve Hollanda'da bulunan fast food restoranı Leon. Leon'un kurucuları fast food'un yararlı bir hale getirilip getirilemeyeceğini merak ettiler. Böylece size hem tadı güzel olan hem de sağlığa faydalı yemek sunmanın mümkün olduğunu kanıtlamak için Leon'u açtılar. Leon'un menüsü içinden sağlık fışkıran Akdeniz mutfağının leziz tatlarından ilham almakla kalmıyor bazı bilindik İngiliz yemeklerini de içeriyor. Aklınıza gelebilecek her türlü yemek tercihi (vegan, glutensiz, vejetaryen, buğdaysız, süt ürünleri içermeyen) Leon'da size sunuluyor.

Trend: Her zaman her yerde erişilebilir

Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için belirlenmiş standart saatleri unutun. Zaten popüler olan geç kahvaltı kültürünün yanına şimdi akşam kahvaltıları ve öğlen kahvaltıları da ekleniyor. Sayısı gün geçtikçe artan konseptlerde, tüm gün boyunca kahvaltı servisi yapılıyor. Bunlardan biri, Berlin'de bulunan Haferkater. Günün herhangi bir saatinde buraya gelip yulaf lapası yiyebilir ve kahve içebilirsiniz. Sağlık dolu yulaf lapasına komposto, taze meyveler, granola, fındık ve kiraz gibi çeşitli tatlar katabilirsiniz.

Akım: Yiyeceklerde daha fazla inovasyon

Müşterilerin kalite, hizmet ve hızlı servise yönelik isteklerini karşılamak için yenilikçi düşünen bir zihin gerekir. Her geçen gün daha fazla konsept bu isteğe cevap olmak için yeni yollar yaratıyor. Bunlardan biri San Francisco'da bulunan Eatsa. Burada sıraya girmek yok, alışılmış kasiyerler yok, ıvır zıvır yok: Tamamen müşterileri hızlı bir şekilde karşılayıp yollamak için tasarlanmış bir mühendislik ürünü. Hızlı yiyecekler, fakat süper sağlıklı olanından. Hazırlanan tüm yemekler vejetaryen ve kinoa bazlı. Mobil cihazınızdan sipariş veriyorsunuz ve birkaç dakika sonra ısmarladığınız yemeği size verilen numarayı taşıyan bölmeden alıyorsunuz. Eatsa, teknolojik gelişmelerin bu akımı yiyecek konusunda daha çok inovasyona yönlendirdiğini kanıtlıyor. Yeni teknolojiler daha verimli çalışmayı, zamandan tasarruf etmeyi, atık miktarını azaltmayı ve yiyeceklerimizi isteğe göre uyarlamayı mümkün hale geliyor. Teknolojiler işinizi nasıl etkiler?

İşinizin son moda akımlara ve müşteri içgörülerine nasıl tepki vereceğini mi merak ediyorsunuz? Yerel Puratos temsilcinizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

İletişim

Ürünlerimiz ve iş süreçlerinize uygun çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İletişim

Hizmetlerimiz

Puratos, dünya çapında pastacılık, ekmekçilik ve çikolata sektörlerine kaliteli ürünler ve çözümler sunar.

Daha fazla bilgi