Cokoa: benzersiz bir çiçekli pasta konsepti

Peyzaj mimarından çiçekli pastalar

Çiçekli pasta; işte Cokoa'yı tanımlayan sözcükler bunlar. Bu modern pastane dükkânında, lezzetin mimarisi çiçeklerin güzelliği ile buluşuyor. Kurucu Anaïs Gaudemer (30), Brüksel'in güneyinde bulunan Ixelles şehrini temel alarak yarattığı konseptinde, iki tutkusunu bir araya getiriyor: Peyzaj mimarlığı ve pasta yapımı. Sonuçlar ise olağanüstü; nefes kesici pastalar, kurabiyeler ve bir doğa harikası gibi görünen tatlılar.

Pastacı bir peyzaj mimarı

Anaïs, yaptığı her işte tasarım ve doğayı harmanlıyor. "Ben eğitimli bir peyzaj mimarıyım; bu yüzden doğayı henüz pişmemiş bir malzeme olarak görüyorum. Eskiden büyük bir mimarlık şirketinde çalışıyordum. Orada, parklar ve bahçeler için birçok tasarım yaptım.

Tüm kalbimle yapacağım benzersiz bir iş ortaya koymak için o zaman yaptığım iki işi, yani iki tutkumu bir araya getirme fikri aklıma yatmıştı." Ve işe yaradı. Cokoa, özellikle 25 ila 45 yaşlarındaki kadınlar arasında oldukça popüler; ama sevenleri yalnızca bununla sınırlı değil. "Pastaların çiçekli görüntüsü, kadınlara daha çok hitap ediyor. Yine de, buraya gelip kurabiye ve makaron satın alan çok sayıda erkek de görüyorum. Müşterilerimin yarısı profesyonel kişiler (restoranlar, marketler, yerel süpermarketler vb.), diğer yarısı ise özel bir amacı olan bireyler (özellikle düğün pastaları oldukça popüler). Son zamanlarda, insanların sırf buradan pasta almak için iki saatlik yoldan geldikleri oluyor "çünkü onlar da misafirlerine tatlı olarak Cokoa'dan başka bir şey sunmak istemiyorlar." Hayatımda, hiç şüphesiz, bundan daha güzel bir iltifat almamıştım!"

Rustik veya sofistike

Cokoa'ya gittiğinizde iki çeşit pasta dükkanı ile karşılaşacaksınız. Biri; çocukluk yıllarımızı anımsatan karamel, çikolata, limon ve buna benzer diğer lezzetler gibi o yalın tatları içinde barındıran kurabiyelerin, pastaların ve makaronların olduğu rustik bir pasta dükkânı. Diğeri ise; yenilebilir çiçekler, kırıntılar veya beze ile süslenmiş ve hoş çiçek desenleri ile zarif bir hava katılmış pastaların olduğu daha sofistike bir dükkan. Her mevsim, 6 faklı lezzet sunuluyor. Burada her şey ev yapımı. Ham malzemeler özenle seçiliyor ve ürünler mevsime göre çeşitlilik kazanıyor. Müşterilerinin favorileri neler mi? "Buna hiç şüphe yok," diyor Anaïs gülerek. "Kurabiyeler söz konusu olduğunda, müşteriler, 'fleur de sel' ile tat katılmış bitter çikolatalı tereyağlı kurabiyelere bayılıyorlar! Bu kurabiyeleri neredeyse her gün pişirmek zorunda kalıyorum. Hatta bazı müşterilerim, bunlardan alıp stoklamak için özellikle uğruyor. Tatlı olarak ise Lilipink (Zambak Pembesi) en popüler olanı. Bu tatlı; ahududulu mus, vanilyalı mus, menekşe kokulu taze ahududu püresi ve kaffir misket limonlu kurabiyeden oluşuyor."

Klasik bir pasta dükkânından çok farklı

"İçinde soğutuculu bir pasta vitrini ve oturma yerleri olan klasik bir pasta dükkânı istemiyordum. Dükkânda bana yardım edecek bir asistana ve pasta sunum malzemelerine ihtiyacım olacağı için, bu durum açılış saatleri ve mali açıdan sınırlayıcı olurdu. Bu yüzden Cokoa'yı müşterilerin gelip siparişlerini teslim alabileceği veya kurabiyelerini yerinde satın alabilecekleri bir atölye olarak tasarlamaya karar verdim."

Bilgi birikiminin aktarılması

Anaïs, sahip olduğu bilgi birikimini aktarmak adına, dükkânında atölyeler düzenlemeye başladı. Halihazırda iki kurs veriyor: kurslardan biri makaronlar ve ganaş topları, diğeri ise çiçekli tatlılar üstünde yoğunlaşıyor. "Bilgi birikimini aktarmak, zanaatla uğraşılan mesleklerin önemli bir parçasıdır. Ve tabi ki müşterilerimle tanışmak benim için olmazsa olmaz. Çünkü bu şekilde onlarla daha yakın kalabiliyorum."

Doğal ürünler ile modaya uyum

Cokoa, eserlerinde önemli maddeler olarak meyve ve çiçekler gibi doğal ürünleri kullanarak modaya uyum sağlıyor. "Kesinlikle her trendi takip ettiğimi söyleyemem. Örneğin; dekorasyon konusunda büyük özgürlük sağlıyor olsa da pandispanya, tereyağı kreması veya şeker hamuruyla yapılan pastalardan pek hoşlanmıyorum. Fakat bugünün modası, büsbütün doğaya odaklanmış durumda. Mevsimler, pasta şeflerinin yaratıcılığı konusunda giderek daha fazla belirleyici bir rol üstleniyor. Şefler, en yüksek kaliteyi yakaladıklarından emin olmak için ürünlerini mevsimlere göre seçmeye çalışıyorlar. Bu modayı çok seviyorum, çünkü meyveler ve çiçekler hem mükemmel görünüyor hem de pastalara harika bir lezzet katıyor. Ürünlerimde kullanacağım meyveler üzerinde uzun süre çalışıyorum. Burada her şey ev yapımı ve meyvenin saflığını kaybetmemesini sağlamak zaman ve sabır gerektiriyor. Zaman zaman infüzyon yöntemini kullanarak, eteri yağlar veya bitkisel sulardan yararlanarak çiçekleri pastalarıma dahil etmeyi seviyorum."

İletişim

Ürünlerimiz ve iş süreçlerinize uygun çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İletişim

Hizmetlerimiz

Puratos, dünya çapında pastacılık, ekmekçilik ve çikolata sektörlerine kaliteli ürünler ve çözümler sunar.

Daha fazla bilgi