Dondurulmuş: Tazeden daha mı iyi?

Taste Tomorrow (Yarının Tatları) anketine göre tüketiciler, fırın ürünlerinin tazeliğine ürünlerin kokusunu, kıtırlığını ve fırınlanma zamanını dikkate alarak karar veriyor. Bu nedenle fırınların ve süpermarketlerin mağazalarındaki tazeliği optimize etmesi önem kazanıyor. Puratos'ta fırıncılık ürünleri müdürü olan Paul Rogmans, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor ve dondurulmuş fırın uygulamalarını kullanma fırsatlarından bahsediyor.

Taze nedir?

Taste Tomorrow anketi, dünyanın dört bir yanındaki çoğu tüketicinin hala taze yiyecekleri dondurulmuş veya paketlenmiş ürünlere tercih ettiğini gösteriyor. Peki taze ürünün özellikleri nelerdir?

Rogmans, bu konudaki düşüncelerini şu sözlerle ifade ediyor: "Tarım açısından taze, yakın zamanda hasat edilen veya işlenmemiş ürün anlamına geliyor. Bir süpermarkette ise bu, hazırlık ve tüketim arasında minimum zamanın harcanması anlamına gelebilir. Bir fırın ürünü, fırından yeni çıkmışsa veya doğrudan işlenmiş bir ürünle aynı özelliklere sahip ise, yani yumuşaksa, kuru değilse, istenen bir gevrekliği varsa ve iyi bir lezzete ve aromaya sahipse, taze olduğunu düşünürüm."

"İnsanlar donmuş yiyecekleri asıl kaynaklarından uzakmış gibi görürler. Ancak burada endişelenmeleri gereken nokta, tazeliğin kendisinin değil, tat ve doku gibi tazeliği belirten özelliklerin kaybedilmesi olmalıdır. Bence sormaları gereken soru şu olmalıdır: Bu, elimdeki yiyeceğin ulaşabileceği en iyi lezzet mi?"

Tüketiciler "parbaked" ürünleri tercih ediyor

Belçikalı tüketicilerin çoğu, doğrudan yerinde işlenen fırınlanmış ürünleri tercih ettiklerini söylüyor. "Ancak, eşsiz mobil laboratuvarımız 'Sensobus' ile farklı bir şeyi kanıtladık. Bir test sırasında, her birinin nasıl yapıldığını söylemeden insanlardan üç farklı bagetin tadına bakmalarını istedik. Bagetlerden biri doğrudan işlenmiş, biri dondurulmuş biri de 'parbaked' hamurdan yapılmıştı. Açık ara en popüler baget, en yakın zamanda pişirilmiş olan 'parbaked' baget idi."

Dondurma teknolojisi

1982'de Puratos dondurulmuş hamurlar için ilk katkı maddesini piyasaya sürdü. "Fırıncıların karşılaştığı zorlukları anlıyor, onları desteklemek için daima yenilikler arıyor ve dondurma yönteminin tazeliği sağlamak için harika bir yol olduğuna inanıyoruz. Çözümlerimizi, müşterilerimize kusursuz bir kolaylık sağlamak için teknoloji, tarif ve süreç uzmanlığı ile birleştiriyoruz."

Her şey ortada

Rogmans, doğru dondurma teknolojisinin doğrudan işlenmiş bir ürünle aynı özellikleri sağlayabileceğini, ancak fırıncıların genellikle bunu kullanmakta isteksiz olduğunu söylüyor. "Akıllı bir fırıncı, mevcut olan en iyi teknolojiyi kullanmaktan gurur duyabilir ve kolaylık ile kullanılabilirlik açısından koruyucu eklemeye gerek kalmadan en kaliteli ürünleri üretebilir. Tazelik algısını geliştirmek, ekmeğinin 'parbaked' (kısmen pişirilip hemen dondurulmuş) veya dondurulmuş bir hamurdan pişirildiği gerçeğini gizlemekle ilgili değil; tüketiciyi doğru bir şekilde bilgilendirmek ve gün boyunca taze, kaliteli ürünler sunabileceğinizi göstermekle ilgilidir."

Yetersiz bilgilendirme

İlginç bir şekilde, katılımcılara bagetlerin nasıl hazırlandığı söylendiğinde ve 'Parbaked' ekmeğin tazeliğini en çok sevdikleri gerçeğiyle karşı karşıya kaldıklarında, tüketicilerin büyük bir kısmı dondurulmuş ekmek yöntemine olumlu bakmaya başladı. Bunun nedeni, pişen bagetin tazeliğinin fırından daha yeni çıkmış olmasına ve gün boyu taze kalmasına bağlı olduğunu fark etmeleriydi. Bu bilgiler, tüketicilerin dondurma teknolojilerinin avantajlarından tam olarak haberdar olmadıklarını, ancak bu avantajların nasıl kullandığını gördüklerinde fikirlerini değiştirebileceklerini açıkça göstermektedir. Bu durum perakendecilerin, gıda hizmeti çalışanlarının ve artizanların, dondurma teknolojilerin kullanımına açık olmaları ve her şeyden önce taze ürün niteliklerine odaklanmaları gerektiği anlamına gelmektedir.

• Parbake işlemi uygulanmış, dondurulmuş gıdalar: pişirme sürecinde en kolay son nokta

Satış noktasında, tüketicilerin günün her anında tadını çıkarabilecekleri sıcak unlu mamuller sağlamak için hızlı bir pişirme işlemi yapılmasına ihtiyaç duyulur.

• Hem kolay hem taze kalite için tercih edilen ön fermantasyonlu, dondurulmuş ürünler

Satış noktasında pişirilir. Taze fırın ürünlerini gün boyunca talepkâr tüketicilerin beğenisine sunmanın en kolay yolu budur.

• Fermente olmamış, dondurulmuş ürünler: fırıncının hayatını kolaylaştırır

Bu yöntem fırınlar için kolaylık sağlamakla birlikte gerçekten taze pişmiş ürün kalitesinin yakalanması için ürünlerin satış noktasında çözülmesini, son fermantasyonun uygulanmasını ve pişirilmesini gerekmektedir.

Kullanılan her teknoloji, kendine has zorlukları beraberinde getirir ve bunların farklı çözümler, formüller ve işlemler kullanılarak aşılması gerekir.

Gönül rahatlığı

Endüstriyel olarak işlenen dondurulmuş gıdaların kalitesi son yıllarda tutarlı bir şekilde artmış ve dondurma teknolojisi popülerlik kazanmıştır. Bununla birlikte, pazarlar arasındaki fark inanılmaz bir seviyededir.

Yenilikte güvenilir bir ortak olarak Puratos, donmuş pişirme teknolojisinin tüm aşamalarında size yardımcı olabilir. Şirketinizin bundan nasıl yararlanacağını öğrenmek için yerel Puratos temsilciniz ile iletişime geçin.

İletişim

Ürünlerimiz ve iş süreçlerinize uygun çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İletişim

Hizmetlerimiz

Puratos, dünya çapında pastacılık, ekmekçilik ve çikolata sektörlerine kaliteli ürünler ve çözümler sunar.

Daha fazla bilgi