Glokal mutfak akımı

Akım: Glokal mutfak

Yerel kaynak kullanımı bir akım haline geldi. Çevre üzerindeki etkisi düşünüldüğünde bu pek de şaşırtıcı bir durum değil. Hatta bir yandan da birçok tüketici yiyeceklerinde biraz macera tatmak istiyor, egzotik lezzetler ve dokunuşlar arıyor. Bu kombinasyon, global ürünlerin global tekniklerle ve sadece yerel malzemeler kullanılarak hazırlandığı glokal konseptin ortaya çıkmasını sağladı Peki bu akım işinizi nasıl destekleyebilir?

Glokal mutfakların sloganı: Global düşünün, lokal davranın. Glokal mutfaklarda, yalnızca yerel malzemeler kullanarak uluslararası tarifler hazırlanıyor ve dünyanın dört bir yanındaki damaklara sunuluyor. Glokal, "globalizasyon" ve "lokalizasyon" kelimelerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş karma bir sözcük. Global düzeyde geliştirilip dağıtılan fakat yalnızca yerel malzemelerle hazırlanan ürünler için kullanılıyor. Birçok glokal mutfakta ürünler, yerel pazarlarda bunları satın alan tüketicilerin tercihlerine ve kültürlerine göre uyarlanıyor.

Glokal mutfak akımının getirdiği etkiler

Çoğu akım hem olumlu hem de olumsuz sonuçlar doğurur. Glokal mutfakların ise artıları, eksilerinden açık ara daha fazladır. Bu mutfakların bazı olumlu etkileri:

  • Uluslararası tarifler dünyanın dört bir yanından gelen lezzetlerle buluşuyor.
  • Yerel kaynak kullanımı daha çevre dostu bir uygulamadır; ürünlerin size ulaşması için mesafeler katetmesi gerekmiyor.
  • Yerel kaynak kullanımı aynı zamanda sağlıklı bir tablo çiziyor: Depolama veya nakliye sırasında ürünleri taze tutmak için koruyuculara gerek duyulmuyor.
  • Tedarik zincirinde daha fazla adalet sağlanıyor.
  • Bölgesel işleme ve kaynak kullanımı ürününüzün tadını yerel tüketicilerin taleplerine göre uyarlamanıza olanak tanıyor.

Yerel kaynak kullanımının dezavantajı ise mevsime uygun ürünlerin bulunması veya bulunmamasıdır. Ancak bu durum aslında yaratıcılığınızı besler ve her mevsim yeni malzemeler denemek için mükemmel bir itici güç sağlar.

Glokal mutfak yaklaşımını benimseyen konseptler

Hotel Milano Scala 'nın menüsü, uluslararası misafirlere yönelik olarak hazırlanmış olsa da bu restoranda pişen ve sunulan yemekler, yerel malzemelerle ve yerel geleneklere göre yapılıyor. Otelin altıncı katında restorana otlar ve mevsim sebzeleri ile meyveleri sağlayan organik bir mutfak bahçesi bulunuyor.

Dandelyan'ın dünyaca ünlü kokteylleri yalnızca yerel ve mevsimine uygun malzemeler kullanılarak hazırlanıyor. Barın kurucusu Ryan Chetlywardana bu şekilde dünyanın en iyi kokteyllerini servis ederken ekolojik ayak izini en aza indirmeyi ve müşterilerine karşı tamamen açık ve şeffaf olmayı amaçlıyor.

Hot Bread Kitchen'da 75'in üzerinde çok etnikli ekmek pişiriliyor. Tüm ekmekler yalnızca yerel ve doğal malzemeler kullanılarak hazırlanıyor ve dünyanın dört bir yanından öğrenilen geleneksel pişirme yöntemleri ile yapılıyor. İşte bu, glokal fırıncılığa mükemmel bir örnek!

Puratos'un da glokal bir şirket olduğunu biliyor muydunuz? Uluslararası bir şirket olarak birçok ülkede faaliyet gösteriyoruz ve dolayısıyla yerel müşterilerimiz ve tüketicilerimizle yakın temas halinde olabiliyoruz. Ürünlerin yerel tercihlere göre uyarlanması konusunda Puratos Meyve Dolgularını ele alalım: Elma dolgularımızdan biri, geleneksel bir Fransız tarifi olan "tarte tatin" etrafında şekilleniyor. Vişne dolgumuz ise esasında Bask bölgesine ait bir tarif olan "gateau Basque"tan ilham alıyor.

Bu akımdan faydalanmaya yönelik beş ipucu

Bu akımdan faydalanmak mı istiyorsunuz? Belki bu öneriler işinize yarayabilir.

  1. Global düşünün, lokal davranın.
  2. Üretim yerinden mutfağınıza veya fırınınıza gelirken mümkün olan en kısa mesafeyi kat eden ürünleri kullanın.
  3. Mevsimindeki ürünleri kullanın.
  4. Bulunduğunuz bölgeye özgü malzemeler kullanın.
  5. Eğer mümkünse, mutfağınız için kendi bahçenizi oluşturun ve kendi organik, "0 kilometre" malzemelerinizi yetiştirin.

Siz de glokal bir mutfak mı işletiyorsunuz? Hikayenizi bu makalede yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Glokal Puratos ürünlerinin işlerinizi nasıl destekleyeceğini merak mı ediyorsunuz? Puratos temsilcinizle iletişime geçin.

İletişim

Ürünlerimiz ve iş süreçlerinize uygun çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İletişim

Hizmetlerimiz

Puratos, dünya çapında pastacılık, ekmekçilik ve çikolata sektörlerine kaliteli ürünler ve çözümler sunar.

Daha fazla bilgi