İnstagramlık 7 fırıncı dükkanı

İnstagramlık mekanlar

Bugünlerde yiyeceklerin yalnızca lezzetli olması yetmiyor, bir de "instagramlık" görünmelerini istiyoruz. Bu, neredeyse tüm yemekler için geçerli ve tabi ki ekmek de bu duruma bir istisna değil. Taze artizan ekmeklerin leziz kokusu ve tadının yanında görüntüsüne de bayılıyoruz. Ekmeklerin kalitesi görüntüsünden belli oluyor ve tüketiciler bu ekmekler için ne gerekiyorsa ödemeye hazır bir şekilde bekliyor.

Ne var ki, kaliteli bir ekmeği modası geçmiş bir atmosferi olan bir fırıncı dükkânından almak istemiyorlar. Lezzetin yanında fırıncı dükkânının instagramlık olması da kocaman bir artı getiriyor. Size göstereceğimiz 7 konsept, bu konuyu gayet iyi özümsüyor ve sayıları giderek artan tasarım fırıncı dükkânlarına mükemmel birer örnek oluşturuyor.

Vyta Boulangerie Italiana (Torino, İtalya)

Romalı mimar Daniela Colli, VyTA Boulangerie'ye o dramatik görünümünü kazandıran kişi. Birbiri ile tezat oluşturan açık renkli meşe ve siyah polimer yüzeyleri, altıgen şeklindeki arı peteği detayları ve pasta vitrininin üzerinde bir "davlumbaz" gibi duran biçimlendirilmiş yapı ile bu dükkân, "alelade" bir fırından çok, lüks bir moda butiği gibi görünüyor. Roma, Milano, Torino ve Napoli'de VyTA Boulangerie dükkânlarına rastlayabilirsiniz.

Komşu Fırın

İstanbul, Türkiye Ferah ve minimalist atmosferi ile Komşufırın, oldukça dikkat çekici bir görünüme sahip. İç mekân tasarımı Autoban tarafından yeniden yapılmış. Kadim pişirme yöntemleri ile tezat yaratacak modern bir tasarım amaçladıkları için içeride doğal meşe ve beyaz karolar kullanılmış. Bu fırıncı dükkânı ağırlıklı olarak önceden pişirilmiş ürünler sunuyor.

Blé (Selanik, Yunanistan)

Selanik'te Azize Sofya Kilisesi'nin yakınlarında bulunan Blé, Claudio Silvestrin Giuliana Salmaso (Londra & Milano) bünyesindeki minimalist mimarlar tarafından tasarlanmış.

Buradaki fırıncılar, farklı türlerden doğal hamurlar kullanarak 60'ın üzerinde ekmek çeşidi ürettiği için bu isim ("blé" Fransızcada buğday anlamına gelir) fırına çok yakışıyor. Çeşit çeşit profiterollerini, tiramisularını, çikolatalarını, tamamen doğal dondurmalarını ve Fransa-İsviçre kökenli meşhur pastalarını denemek için de burayı ziyaret edebilirsiniz. Fakat, bu dükkâna birden fazla ödül kazandıran şey bu değil. Bu ödüller ve yabancı gazetelerin manşetlerinde söz konusu edilmeleri, Blé'nin dünyanın en yüksek taş fırınına sahip olmasından ileri geliyor. Bu devasa fırın 12 metre yüksekliğinde ve Malta'dan getirilen kil, kum ve sazlar kullanılarak yekpare bir taş şeklinde tasarlanmış.

Pany Y Pasteles

Madrid'de bulunan Pany Y Pasteles'in üçüncü mağazası olabildiğince Instagramlık bir yer. 150 yıllık bir binanın giriş katında bulunuyor. Kendine has bir doku ve karakter ile örülmüş eski tuğla duvarlar ortaya çıktığında, mimar ve tasarımcı Virginia del Barco (stüdyo Ideo Architectura'dan) ne yapacağını biliyordu. Çeşitli boyutlardaki 12.000 adet pembe ahşap çıtayla göz alıcı bir tavan yarattı. Işıklandırma, masalar, bar sandalyeleri ve tezgâhları da Ideo ArchitecturaPany Y Pasteles (Madrid, İspanya) tarafından tasarlandı. Bu üçüncü dükkân ilk ikisinden çok farklı görünüyor, ancak hepsi güzel kekler, kurabiyeler ve türlü türlü tatlılar satıyor.

Praktik Bakery (Barselona)

Praktik Otellerinin yeni bir kuruluşu olan bu dükkân, dünyadaki ilk otel-fırıncı olma özelliğini taşıyor.

Anna Bellsolà'nın sahibi olduğu geleneksel bir fırıncı dükkânı olan Baluard, 74 odalık bu tasarımcı otelin tam kalbinde yer alıyor. Kalabalık bir şehir fırınını andıran ve pişirme işleminin herkes tarafından görülebildiği bu dükkân, devasa boyutta. Burası sayesinde otelde kalan misafirler, sabahları dünyadaki en enfes kokuya uyanıyor: Fırından yeni çıkmış taptaze ekmeklerin o müthiş kokusu. Misafirler kahvaltılarını burada yapabilir, arzu ettikleri ürünü anında alabilir veya büyüleyici kafeteryada yiyeceklerinin tadını çıkarabilirler. Klasik Barselona tarzındaki hoş bir binada bulunan Praktik Bakery, saygın ve tanınmış bir iç mekân tasarımcısı olan Lázaro Rosa-Violán'ın eseri.

Joseph – Brot vom Pheinsten, Viyana, Avusturya

En iyi ekmek anlamına gelen Joseph – Brot vom Pheinsten, tüm dikkatini doğallığa çevirmiş durumda. Kullandıkları tüm malzemeleri Avusturya'daki organik çiftliklerden temin ediyor ve ürünlerini geleneksel tariflere ve pişirme yöntemlerine göre hazırlıyorlar. Ekmeklerini yaparken kullandıkları hamurlar, buharlı fırınlarında iki kez pişirilmeden önce 24 saat boyunca dinlenmeye bırakılıyor. Ve tabi ki ürünlerin taze olduğundan ve maksimum lezzete ulaştığından emin olmak için pastanelerinde mevsimine uygun malzemeler kullanıyorlar.

Dükkânlarının iç mekânı da bu felsefe ile uyumlu görünüyor. Tasarımcı Martin Dvorak, burayı tasarlarken yalnızca doğal malzemeler kullanmış ve fırınlarla mutfaklara temiz, minimalist ve şeffaf bir görünüm vermeye dikkat etmiş.

Baker D. Chirico, Melbourne, Avusturalya

Baker D. Chirico'da tüm dünya ekmeğin etrafında dönüyor. Tabi ki tasarım da aynı derecede önem taşıyor, zira bir mağazaya girdiğinizde göze çarpan ilk ayrıntı bu oluyor. March Studio'nun yarattığı kıvrımlı ahşap çıtalar, minik dükkânlara ışık ve sıcaklık veriyor. Şık tasarımlardan ve inanılmaz lezzetli, artizan ekmeklerden hoşlanıyorsanız, burası kesinlikle görülmeye değer.

Dış görünüşün önemli olduğunu kanıtlayan daha fazla konsept mi arıyorsunuz? Müşterileri için eşsiz bir alışveriş deneyimi yaratan ve "hamurunda" instagramlık bir hava olan konseptleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Puratos'un işlerinizi geliştirmek için size nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyorsanız  Puratos temsilcinizle iletişime geçin.

İletişim

Ürünlerimiz ve iş süreçlerinize uygun çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İletişim

Hizmetlerimiz

Puratos, dünya çapında pastacılık, ekmekçilik ve çikolata sektörlerine kaliteli ürünler ve çözümler sunar.

Daha fazla bilgi