“instagramlık” yiyecekler trendinden nasıl faydalanılır?

Trend: “İnstagramlık” yiyecekler

Yiyecekler artık bir beslenme yolu değil, bir hayat tarzı haline gelmiş durumda. Y kuşağı kendini “gurme” olarak adlandırıyor. Kusursuz bir pasta, kahve ya da sandviç için sırada bekliyorlar ve yiyeceklerini #food ve #forkyeah gibi etiketlerle Instagram’da dünyayla paylaşıyorlar. Instagramlık yiyecekler, muazzam bir trend. Bu trendi işletmenize nasıl mı uygularsınız?

Her yıl, sosyal medyada milyonlarca yiyecek resmi paylaşılıyor. Instagram ise, bütün bu kusursuz yemekler, atıştırmalıklar ve içecekler için en popüler ortam. Bu, yiyeceklerin özellikle 18 ile 36 yaş arasındaki nesil olan Y kuşağı için bir hayat tarzı haline gelmiş olmasının bir sonucu. Devamlı olarak kusursuz bir ortamda, kusursuz bir tabakta, kusursuz bir şekilde hazırlanmış yiyeceklerin kusursuz fotoğraflarının arayışındalar. En iyi açıyı bulabilmek için sandalyeleri veya masaları ayarlamaya aldırmıyorlar. Hatta bazıları, bu süreçte yemeklerinin ya da içeceklerinin soğumasına izin veriyorlar. Tüm bu çaba tamamen #food, #instafood veya #forkyeah gibi etiketlerle İnstagram’da paylaşabilecekleri kusursuz bir resimle ilgili.

İnstagramlık yiyecekler trendinin sonuçları neler?

Bu trend, son yıllarda tamamen patlamış durumda. Bu, restoranların, kahve dükkânlarının, fırınların ve diğer yiyecek satış yerlerinin sadece yemekleriyle ve ürünleriyle değil, aynı zamanda iç mekânları, menüleri ve hatta tuvaletlerinde bile sunum konusunda farklı düşünmelerine yol açmış durumda. Bu, kulağa oldukça radikal gelebilir, fakat çabaya değiyor, çünkü dükkânınızı veya restoranınızı fotoğraflayan bütün bu insanlar, büyük miktarda ücretsiz tanıtım sağlıyor! Diğer bir sonuç ise, trendleri erken bir aşamada yakalamanın daha kolay hale gelmesi. İnstagram, galaksi donutlar ve denizkızı tostu gibi kendi yiyecek trending topiclerini yaratıyor.

Bu trendden nasıl faydalanılacağına dair 5 tavsiye

İnstagramlık yiyecekler furyasında ücretsiz tanıtım elde etmek ilginizi çekiyor mu? İşte size bu trendden nasıl faydalanılacağıyla ilgili ipuçları ve taktikler.

1. İşletmenizde kusursuz bir ortam yaratmaya çalışın

İç mekânınızı yeniden dekore etmenize gerek yok, fakat mobilyalar, yemek takımları, masa örtüleri, peçeteler ve cam eşyalar hakkında dikkatli düşünün. Ayrıca aydınlatmayı da dikkate alın; en güzel fotoğraflar doğal ışıkta çekilir.

2. Ürünlerinizin albenili göründüğünden emin olun

2015 yılında, bir Amerikan et lokantası zinciri, hamburger ekmeklerini İnstagram dostu hale getirmek için 750,000 dolar yatırım yaptı. Ürünlerini daha parlak ve albenili hale getirmek için özel bir parlatıcı kullandılar. Bu çalışmanın size pahalıya patlayacağını mı düşünüyorsunuz? Bu parlaklığı elde etmenin kolay ve düşük maliyetli bir çözümü var. Siz de ürünlerinizi daha parlak hale getirmek istiyorsanız, Puratos’un Sunset Glaze’ini deneyin. Yumurta sarısından daha güvenli ve daha hijyenik, ayrıca bütün uygulama çeşitlerine uygun.

3. İşletmenizi İnstagram’a taşıyın

Bir İnstagram hesabınız olduğunda, gurmeler, bir ürününüzün fotoğrafını yüklediklerinde sizi etiketleyebilirler. Bu, size ekstra tanıtım sağlayacaktır. İnstagram’a aşina değil misiniz? Aşağıdakileri yaptığınızdan emin olun:

 • Tanınabilir ve kolay hatırlanır bir kullanıcı adı oluşturun
 • Mesajlarınızı kısa tutun 
 • #chocolate, #bread veya #pastry gibi popüler etiketler kullanarak takipçi edinin
 •  Takipçilerinizle sohbet başlatmaya çalışın 
 •  Yeni bir ürünle ilgili fikirlerini sorun
 •  Bir fotoğraf yarışması düzenleyin ya da yeni ürün fikirleri sorun

4. Instagram’ı kendi kusursuz #instafood’unuzla doldurun

Enfes görünen çikolatalar mı yapıyorsunuz? En güzel malzemelere sahip donutlar? En çıtır çıtır kabuklu ekmekler? O halde, bir sonraki etap, onların kusursuz fotoğraflarını çekmek. Kusursuz kareyi yaratmak için bazı ipuçları:

 • • Fotoğraflarınızı dikkatli bir şekilde oluşturun. Süslü püslü olmaları gerekmiyor, bir ısırık alınmış bir çikolata, çok kışkırtıcı görünebilir. Görüntünüze doku ve derinlik katmak için birkaç peçete kullanmayı düşünün. Çok da fazla şekil vermeyin, resminizin doğal görünmesi daha iyi. 
 • Doğal ışık kullanmaya çalışın. Kapalı mekân ışıkları, resminizin soluk görünmesine neden olur. Yeterli ışığınız yok ise, fotoğrafınızın rengini açacağı ve soğuk görünmesine neden olacağı için kendi flaşınızı kullanmamaya çalışın. Bir fener veya başka bir telefonun flaşını kullanmak daha iyi olur.
 • Doğru pozisyonu seçin. Çömelin, bir sandalyeye çıkın ya da gerekirse yüzüstü yatın. 
 • Fotoğraflarınızı daha albenili hale getirmek için fotoğraf uygulamalarını ve filtrelerini kullanmaktan çekinmeyin. Fotoğraflarınızın doğal kaldığından emin olun. Renk seviyelerini ve kontrastı manüel olarak ayarlamak genellikle daha iyidir.
 • Filtre kullanmaya ölümüne düşkünseniz, bütün resimlerinizde aynı filtreyi kullanmaya çalışın. Bu, Instagram profilinizin sakin kalmasını sağlayacak ve fotoğraflarınızı daha tanınır hale getirecektir.
 • Fotoğraflarınızda derinlik yaratın. Bunu yapmanın yollarından biri, arka planı bulanıklaştırmaktır. Fotoğrafınızda dikkat çekmeye çalıştığınız ana temanız keskin kalacak ve bütün dikkati üzerine çekecektir. 
 • Fotoğrafınızın İnstagram tarafından kare olarak kırpılacağını hesaba katın.

5. İlham almak için diğer işletmeleri takip edin

İnstagramlık yiyecekler, son birkaç yıldır moda olduğu için, pek çok ilham kaynağı hesap mevcut. Etiketleri kullanarak ilham almak için arama fonksiyonunu kullanmanız yeterli.

İletişim

Ürünlerimiz ve iş süreçlerinize uygun çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İletişim

Hizmetlerimiz

Puratos, dünya çapında pastacılık, ekmekçilik ve çikolata sektörlerine kaliteli ürünler ve çözümler sunar.

Daha fazla bilgi