Sağlıklı gıda ile iyinin fazlası, kötünün azı

Sağlık ve lezzet bir arada

Gıdalar, sizi enerjik ve sağlıklı hissettirme konusunda önemli bir rol oynar. Ayrıca tüketiciler, her şeyden önce daha sağlıklı bir hayat yaşamak istedikleri için gıdaların önemi de artmaktadır. Peki tüketicilerin gıdalardan beklentileri nedir? Neyi sağlıklı olarak nitelendirirler? Taste Tomorrow tarafından yapılan en son anket, sağlıklı gıdanın dünya çapında oldukça büyük bir önem taşıdığını ve tüketicilerin gıda ve sağlık ile ilgili beklentilerinin artmaya devam ettiğini göstermektedir.

Taste Tomorrow: Geleceğe yönelik bir adım

Taste Tomorrow, fırın, pastane ve çikolata ürünlerine ilişkin dünyanın en büyük tüketici anketidir. 40 ülkede 17.000'den fazla tüketiciden veriler toplayarak sağlık, lezzet, uygunluk, deneyim, dijital trendler ve daha fazlası hakkında yeni fikirler sunar. En son yapılan anket, dünya genelindeki dokuz temel trendi ortaya koymakta, "sağlık" da bunların arasında yer almaktadır.

Tüketiciler, gıdaların gelecekte daha sağlıklı olacağına inanıyor

Anket, çoğu tüketicinin gıdalarının gelecekte sağlıklı olacağı konusunda iyimser olduklarını göstermektedir. Özellikle Asya-Pasifik bölgesinde, tüketicilerin yalnızca %9'u gıdalarının 2030 yılında daha az sağlıklı olacağını düşünmektedir. Bununla birlikte dünyanın diğer tüm bölgelerinde çoğunluk, gelecekte gıdalarının şimdiki kadar, hatta daha da sağlıklı olacağına inanmaktadır.

Tüketicilerin, sağlıklı gıdaların gelişimi hakkında bu kadar olumlu düşündükleri her zaman karşılaşılan bir durum olmamıştır. 2015 yılında dünya genelinde, gıdaların gelecekte daha sağlıksız olacağına ilişkin kötümser bir "baskı altındaki gıda" trendinin ortaya çıktığını görmüştük. Bugün tüketiciler, yine de 2011 yılına göre daha az olumlu sayılabilecek bir yaklaşım benimsemiştir. Ancak bu, "baskı altındaki gıda" krizinin sona erdiği ve tüketicilerin çoğunun bir kez daha gıdaların gelecekte daha sağlıklı olacağına inandığını gözlemliyoruz.

Sağlık, artık yalnızca bazı gıdaların sofradan kaldırılması ile ilgili değildir

Tüketicilere göre sağlıklı ürün nedir? 2015 yılındaki ankete göre sağlık, esasında bazı gıdaların sofradan kaldırılması ile ilgiliydi. Daha az şeker, daha az yağ, daha az tuz eğilimi vardı. Fakat günümüzdeki sağlık anlayışı değişip gelişti. Bu durum, artık hem istenmeyen gıdalara güle güle denilip hem de lif, protein ve tam tahıllar gibi sağlığın güçlendirilmesine katkıda bulunan gıdaların masalarda yerini almasıyla ilgili bir mesele haline geldi.

Sağlıklı demek lezzetten taviz vermek demek değildir

Sağlık, dünya genelinde tüketiciler için gittikçe önemli bir hale gelse de bu, lezzeti alıp götürmemelidir. Tüketiciler, kendileri için hem lezzetli hem de sağlıklı ürünler istiyor. Ekmekteki hem sağlıklı hem de lezzetli olarak kabul edilen ürünler, tam tahıllar, lif, tahıllar ve tohumlardır. Bunlar, tüketiciler tarafından ürünleri hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli hale getiren etkili içerikler olarak kabul edilir. Çikolata ürünlerindeki etkili maddeler ise kakaonun yanı sıra lif, sert kabuklu yemişler, meyveler, meyve dolguları ve tohumlardır. Tüm bunlar, tüketicilerin, doğala yakın olduğunu ve bu nedenle iyilik ve sağlıkla dolu olduğunu düşündükleri ürünlerdir.

"Sağlık" trendine ilişkin temel sonuçlar

Sağlık trendini özetlemek gerekirse, sağlıklı gıda ile ilgili olarak tüketicilerin iyinin fazlasını, kötünün de azını beklediklerini söyleyebiliriz. Yediklerinde daha az kalori ve daha az yağ, şeker ve tuz olmasını istiyorlar. Aynı zamanda, lif, tam tahıl ve protein gibi daha fazla etkili içeriğe sahip ürünleri tercih ediyorlar. Hem sağlıklı hem de lezzetli olduğu düşünülen bu etkili içeriklerin önemini vurgulamak gerekir. Çünkü sağlık ne kadar önemli olursa olsun, bir ürünün lezzetinden asla taviz verilmemelidir.

Sağlık trendi ve buna nasıl bir tutum sergileyeceğiniz hakkında daha fazlasını keşfetmek ister misiniz? İyilik sağlık konseptimizdeki ürünleri leşfetmek için bizimle irtibata geçin.

İletişim

Ürünlerimiz ve iş süreçlerinize uygun çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İletişim

Hizmetlerimiz

Puratos, dünya çapında pastacılık, ekmekçilik ve çikolata sektörlerine kaliteli ürünler ve çözümler sunar.

Daha fazla bilgi