Yeni teknoloji şef robotlar

Her geçen gün yeni bir teknoloji geliştiriliyor ve önümüze yeni imkanlara giden sayısız kapı açılıyor. Bu teknolojiler sayesinde daha verimli çalışmak, zamandan tasarruf etmek, atık miktarını azaltmak ve yiyeceklerimizi isteğe göre uyarlamak mümkün hale geliyor. Peki hangi teknolojiler işinizi etkileyecek?

Zamanın verimli kullanımı

Mikrodalga fırınlar, buharlı fırınlar ve kızılötesi ızgaralar gibi en yeni teknolojiler pişirme veya fırınlama zamanını azaltma amacıyla geliştirilmiştir. Ayrıca blender ve mutfak robotları da yemek hazırlık sürecinin hızlandırılmasına imkan tanıyor. Pişirme aşaması tamamlandığında da güçlü bir bulaşık makinesi oluşan dağınıklığın vakit kaybetmeden ortadan kaldırılmasını mümkün kılıyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında teknolojinin zaman kazandırdığını söylemek yanlış olmaz.

Robotlar

Yanınızda çalışma arkadaşınız olarak bir robo-aşçının bulunmasına daha birkaç yıl olabilir. Fakat mutfakta veya iş yerinizde size yardımcı olacak robotlar kesinlikle yolda. Bunlar yaptığınız işi kaliteden ödün vermeden daha hızlı halletmenizi sağlayacak. Mümkün olduğunca hızlı ve rahat bir şekilde hizmet almak isteyen tüketicilerin sayısı her geçen gün arttığından, gelecekte hızı arttırıp daha fazla kolaylık sağlayacak robotların sayısının da artmasını bekliyoruz.

Chowbotics tarafından kısa bir süre önce piyasaya sürülmüş salata hazırlayan robot Sally'yi ele alalım. İçine 21 malzeme koyulabilen bu robot göz açıp kapayıncaya kadar ve hiç israf yapmadan 1000 farklı salata hazırlayabiliyor. Yediden az malzeme kullanılarak hazırlanan salataları ise 60 saniyeden kısa bir süre içinde hazırlayabiliyor. Bir pişirme robotu ise belirli bir süredir tüketici piyasasında mevcut. Robot Moley bir aşçının hareketlerini tam olarak taklit edebiliyor. Moley; çift robot kolu, mutfak ekipmanı, dolaplar, tavalar, sensörler, bir kamera ve bir bilgisayar sistemi ile donatılmış eksiksiz bir robotik mutfak. Yemeğinizi pişirdikten sonra ortalığı da temizliyor. Peki sizin bu konudaki fikriniz nedir: Gelecekteki ekibinizde Moley'nin mi yoksa Sally'nin mi yer almasını isterdiniz?

İsteğe göre uyarlanmış yiyecekler

Teknoloji yiyeceklerinizi isteğinize göre uyarlamanıza ve kişiye özel hale getirmenize olanak sağlıyor. Örneğin, konuklarınızın en sevdiği içeceklerini hazırlayan meşrubat karıştırıcılarını veya kişiye özel, yeşil ve sağlıklı tatlılar yaratan smoothie blenderlarını düşünün. Yiyeceklerin isteğe göre uyarlanması ve kişiye özel hale getirilmesi konusundaki en büyük devrim muhtemelen yiyecek yazıcıları olmuştur. Pasta dekorasyonunda kullanılan basit, yenilebilir yapraklardan tutun vitamin, yağ, protein ve minerallerin kompozisyonunun özel bireysel ihtiyaçlara uyarlanabildiği kurumlarda kullanılan 3D yiyecek yazıcılarına kadar, olasılıkların sonu yokmuş gibi görünüyor.

Uygulamalar ve interaktif cihazlar

Tüm dünyanın mobilleştiği günümüzde, akıllı telefon ve tabletlerdeki uygulamaların fırıncıları, pastacıları ve çikolatacıları iş yerlerinde etkilemesi son derece olası. Bir malzemenin son kullanma tarihi yaklaştığında veya bir ürün buzdolabında ya da dondurucuda çok uzun süre kaldığında sizi uyaran uygulamalar olduğunu düşünün. Yoksa önce interaktif buzdolabınız mı sizi bilgilendirecek? Buzdolabınızın malzemeler eksik veya bitmek üzere olduğunda sizi uyarması da gayet muhtemel. Hatta sizin için sipariş bile verebilir. Şu an hayalini kurduğunuz her şey gelecekte mümkün olabilir.

Puratos'ta İnovasyon

Puratos olarak ilerlemenin tek yolunun inovasyondan geçtiğine inanıyoruz. Tüketicilerin geleceğe yönelik beklentilerini karşılamak için toplam gelirimizin %2,5'ini Ar-Ge çalışmalarına yatırıyoruz. İnovasyonun Puratos'ta günlük işlere nasıl adapte edildiğini merak ediyorsanız, Ar-Ge direktörü Filip Arnaut ile yapılan röportajı okuyabilir veya yerel Puratos temsilcinizle iletişime geçip inovasyon çalışmalarımızdan nasıl yararlanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İletişim

Ürünlerimiz ve iş süreçlerinize uygun çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İletişim

Hizmetlerimiz

Puratos, dünya çapında pastacılık, ekmekçilik ve çikolata sektörlerine kaliteli ürünler ve çözümler sunar.

Daha fazla bilgi