Tam Tahıllı ve Buğdaylı Ekmek

Tahıllı ekmekler :

İki veya daha fazla tahıl türü ile hazırlanmış ekmek türüdür. Kullanılan tahıllar arasında arpa, keten, darı, yulaf, buğday ve diğer buğday unu yer alır. Bazı çeşitler, keten tohumu, kinoa, kabak çekirdeği ve ayçiçeği çekirdeği içerir.

Tam buğday ekmeği veya kepek ekmeği, kısmen veya tamamen buğday tanelerinden kısmen veya tamamen öğütülen un kullanılarak yapılan bir ekmek türüdür.

Kullanabileceğiniz Puratos ürünleri

Sapore Aroldo

Çavdar, buğday ve tahıllı ekmeklerinizi hazırlarken kullanacağınız Sapore Aroldo doğal sıvı çavdar ekşisi, ekmeğinizin lezzetine lezzet katıyor.

Softgrain Multigrain

Tam taneli ekmek yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Softgrain Multigrain sıvı ekşi hamur içinde pişirilmiş tahıl taneleri sayesinde normal hamurunuzla özel ekmekler yaratma fırsatı sunar.

O-tentic Durum

Ekşi maya teknolojisine dayalı aktif ekmekçilik bileşeni olan O-tentic Durum, kullanımı kolaylığı ve Durum buğdayından gelen doğal içeriğiyle mükemmel lezzette geleneksel ekmeklerin yapımı için yanınızdan ayıramayacağınız çözüm ortağınızdır.

O-tentic Origin

Ekşi maya teknolojisine dayalı aktif ekmekçilik bileşeni olan O-tentic Origin, kullanımı kolaylığı ve doğal içeriğiyle mükemmel lezzette geleneksel ekmeklerin yapımı için yanınızdan ayıramayacağınız çözüm ortağınızdır.

Sapore Salome

Çavdar, buğday ve tahıllı ekmeklerinizi hazırlarken kullanacağınız Sapore Salome doğal sıvı çavdar ekşisinin öne çıkan hafif tatlımsı lezzeti sayesinde ekmeğiniz çok daha lezzetli hale geliyor.

Tegral Puravita Multigrain

6 tahıl ve taneli, çavdar unlu, yüksek lifli, doğal ekşi hamur içeren ekmek miksi.

Sapore Othello

Çavdar, buğday ve tahıllı ekmeklerinizi hazırlarken kullanacağınız Sapore Othello doğal toz çavdar ekşisi, öne çıkan malt aromasıyla ekmeğinizin lezzetine lezzet katıyor.

S 500 Activ

Her türlü una ve uygulamaya uygun çeşit ve paketli ekmek yapımı için un işlem maddesi. Çeşit ekmek reçetelerinin yanısıra pizza, kruvasan, poğaça vb. mayalı ürünlerde de kullanılabilir.