PURATOS’TAN PROFESYONELLERE ÖZEL DEMO DENEYİMİ

Joris Vanhee'den 'Pastacılık Uygulamalarında Japon Trendleri' Demo Çalışması

100 yılı aşkın süredir ekmekçilik, pastacılık ve çikolata sektöründe faaliyet gösteren Puratos’tan mesleğe yeni bir vizyon kazandıracak eğitim serisi başlıyor…

Bulunduğu sektöre üstün kaliteli gıda çözümleri sunan, topluluklara katkı sağlayan ve insana yatırım yapan bir gıda inovasyon firması olan Puratos dünya çapındaki Teknik Danışmanlarının eğitimlerini herkese açıyor. 

Gücünü donanımlı Teknik Danışman ekibinden alan Puratos, mesleki tecrübede çok başarılı şefleri bünyesinde barındıran bir gıda çözümleri firması olarak bu bilgilerden meraklı olan herkesin fayda sağlamasını ve hep birlikte iyiliğe katkıda bulunmak istiyor.

Yakın zamanda Türkiye’ye ziyarette bulunacak Joris Vanhee 2 farklı oturumla toplam 20 kişilik kısıtlı kapasitede bir gruba demo çalışması yapacak ve deneyimlerini aktaracak. 

Eğitim kalitesi gereği kapasite sınırlı tutulacak ve ücrete tabii olacak. Eğitimden elde edilen gelir Puratos’un Eğitim ve Yardımlaşma Vakfına’na aktarılacak ve sektörümüze katkı sağlarken toplumdaki eğitime de birlikte destek olacağız.

‘Food Innovation for Good’ yani ‘İyilik İçin Gıda İnovasyonu’ sloganıyla çıktığımız bu yolda tüm faydanın iyiliğe aktarılması için çabalıyoruz. Eğitim meraklılarını da bizlerle bu iyiliği paylaşmaya davet ediyoruz.

“PASTACILIK UYGULAMALARINDA JAPON TRENDLERİ” DEMO ÇALIŞMASININ DETAYI

Demo Eğitmeni: Puratos Japonya Teknik Danışmanı Joris VANHEE

Tarih Alternatifleri: 

  • 15 Kasım Çarşamba günü saat: 12:00 – 17:00 
  • 16 Kasım Perşembe günü saat: 12:00 – 17:00 

Yer:

Puratos İnovasyon Merkezi (Adres: Barbaros Mah. Begonya Sok. Nidakule Ataşehir Kuzey No:3/L - 34 nolu dükkan - 34746 Ataşehir/İstanbul

Demo Katılım Bedeli: 5.000-TL

KONTEJANIMIZ DOLDUĞU İÇİN TALEP TOPLAMAYA DEVAM EDEMİYORUZ. SONRAKİ ETKİNLİKLERİMİZDE GÖRÜŞMEK ÜZERE...

Joris Vanhee'nin CV'sini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.