Berlin'den 4 adet gizli çikolata cevheri

Kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler: Berlin'den 4 adet gizli çikolata cevheri;

İyi çikolatayı yalnızca Belçika'da bulabileceğiniz teorisi kısa zaman önce çürütüldü. Berlin'e gittik ve şehrin bize sunduğu inanılmaz çikolata dükkânları ve leziz pralinler bizi şaşkına çevirdi. Gidilmesi gerektiğini düşündüğümüz dört gözde çikolatacıyı sizler için sıraladık.

Berlin'de Belçika çikolatası

Aklınıza ilk gelen soru “neden Belçika çikolatasını Berlin'de satıyorlar?” olabilir. Cevabı basit; Neuhaus'un ana mağazası Belçika büyükelçiliğinin tam yanında yer alıyor. 1857 yılında John Neuhaus tarafından kurulan mağaza Belçika'da üretilen en iyi çikolatalardan başka bir şey satmıyor. Belçika kraliyet ailesine bile çikolata tedarik ediyorlar. Neuhaus'ta hiçbir çikolatanın hikâyesiz olmadığını düşündükleri için Berlin'deki ana mağazaları kısa hikâyelerle dolu. Mağazanın her bir departmanı kendine has bir hikâyeye sahip, her bir çikolatanın yaratılış tarihi belli ve hepsine özel birinin adı verilmiş. Örneğin, adını kurucunun kızı Suzanne Neuhaus'un Jules Massenet operasında oynadığı rolden alan "Manon" pralinlerini deneyebilirsiniz.

Neuhaus, ‘Irrésistibles’ adlı karşı konulamaz pralinleriyle meşhur ve bu pralinler kesinlikle denemeye değer. Üçgen şeklindeki pralinler elle doldurulmuş ve capcanlı çikolata, çıtır çıtır esmer nuga ve dolgun, pürüzsüz kremadan oluşan şaşırtıcı bir tat deneyimi hâlinde bir araya gelen, birbirinden oldukça farklı üç dokunun eşsiz bir kombinasyonu ile karşınıza çıkıyor.

Neuhaus, Friedrichstraße 63, 10117 Berlin

Üst düzey çikolata deneyimi Dünyadaki ilk ve tek Ritter Sport ana mağazasında rahatlıkla birkaç saat geçirebilirsiniz. Rengarenk bir tasarıma sahip olan 3 katlı mağaza, birden fazla interaktif çikolata departmanından oluşuyor. Mağazaya girdiğiniz anda ilk departmanı görüyorsunuz.

ChocoCreation adlı çikolata yaratma tezgâhında ziyaretçiler çikolata ve süslemeler arasından seçim yaparak kendi Ritter Sport barlarını oluşturabiliyor. Kişiselleştirilmiş çikolata barınıza 30 dakika içinde kavuşabiliyorsunuz.

Mağazada ilerledikçe her türden Ritter Sport ürününü bulabileceğiniz ve hediye paketleri, özel üretim veya başka hiçbir yerde bulamayacağınız 500 gramlık bar gibi koleksiyonluk parçaları içeren ChocoShop'a ulaşıyorsunuz.

Ziyaretçiler birinci kata çıkarak çikolata ve Ritter Sport'un geçmişi hakkında bilgi edinebilecekleri "ChocoExhibition" adlı küçük müzeyi gezebiliyor. Acıktığınızı veya susadığınızı mı hissediyorsunuz? Birinci kattaki kafeye oturarak bir şeyler yiyebilir ve içebilirsiniz. Bodrum katı tamamıyla genç çikolata severlere ayrılmış. Burada çocuklar ChocoWorkshop atölyesine katılarak kendi Ritter Sport barlarını ve ambalajlarını yaratabiliyor.

Ritter Sport, Französische Straße 24, 10117 Berlin

Dünyanın en uzun pralin tezgâhı

Rausch, zengin geleneğinden gurur duyuyor. Akımları takip etmek yerine bildikleri işe odaklanıyorlar: mümkün olan en iyi kaliteye sahip olan nefes kesici şaheserler ve pralinler yapmak. Rausch Schokoladenhaus'ta bulunan dünyanın en uzun pralin tezgâhına geçip doyasıya pralin yiyebilirsiniz. Bu meşhur tezgâhta müşteriler, Berlin-Tempelhof'taki Rausch çikolata fabrikasından gelen 200 pralin türü arasından seçim yapma imkânına sahip. Seçkin pralin ve toplardan leziz, taze mini turtalara kadar pek çok şeyi deneyebilirsiniz.

Rausch tatlı sevenleri de unutmamış. Misafirler Sıcak Çikolatalı Pasta, Meyveli Çikolatalı Fondü veya bitter çikolatalı Berlin Waffle'ı gibi hoş tatlıların bulunduğu Chocolate Café'de keyiflerine bakabilir. Tüm tatlıların Rausch'un çikolata ustaları tarafından hazırlandığını da belirtelim. Aceleniz mi var? Aynı adreste yer alan Rausch Deli'ye uğrayıp, günlük olarak üretilen leziz ve doyurucu yiyeceklerin ya da içmelik çikolata veya özel kahvelerin tadını dışarıda da çıkarabilirsiniz.

Rausch Schokoladenhaus Charlottenstraße 60, 10117 Berlin

‘Gizli’ bir sürpriz

1880'deki açılışından bu yana Sawade’nin asıl müşterileri Berlinli aristokratlar olmuştur. Her ne kadar o günden bugüne toplum değişmiş olsa da, şaşırtıcı ve zarif olarak, yalnızca Berlin'deki fabrikalarında üretilen el yapımı ürünleri sunarak Berlin'in altın çağını unutturmamaya çalışıyorlar.

Sawade'nin pralin üreticisi ve hediye satıcısı hâlindeki pazar konumlaması, kendinize veya bir başkasına çikolata vererek yarattığınız özel anlardan ibaret. Bu yeni konumlarını yaptıkları ve sundukları her şeye yansıtmışlar: yeni ambalaj, hoş bir çıtırtısı olan sarma kağıdı, personelin misafirperverliği ve mağazanın tasarımı.

Sawade'nin kitlelere hitap etme gibi bir amacı yok, saklı bir cevher olarak tanınmayı amaçlıyorlar. Mağazalarının ana caddelerde veya meydanlarda yer almamasının sebebi de bu.

Sawade yalnızca özel tur rehberleri, nadir seyahat rehberleri ya da dost tavsiyesi ile bulabileceğiniz "gizli" bir sürpriz.

Sawade, Rosenthalerstrasse 40, Berlin

Sawade’nin hikâyesini baştan sona dinlemek ister misiniz? Sawade'nin sahibi ve CEO'su Benno Hübel ile yaptığımız röportajı okuyun ve Sawade'nin baştan yaratılmış konumu hakkındaki vizyonu ve kendi yaklaşımı hakkında fikirler edinin.

Berlin'e gitmeyi mi planlıyorsunuz? CODA tatlı restoranı veya Berlin'in en iyi unlu mamullerine ilişkin makalelerimiz ilginizi çekebilir.

Feragat: bu konseptlerin seçiminde yalnızca içerik göz önünde bulundurulmuştur. Bu makale ile bağlantılı ticari bir link bulunmamaktadır.

Puratos'un işlerinizi geliştirmek için size nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyorsanız Puratos temsilcinizle iletişime geçin.