Tarihçemiz

Son 100 yıl içinde, yeniliğe duyduğumuz tutku ve yaptığımız her işi daha iyiye taşıma arzusu yol göstericimiz oldu. Siz müşterilerimizle kurduğumuz yakın ilişki, yükselme ve beklentilerin ötesine geçme konusunda bize her zaman ilham verdi.

Bir aile şirketi olarak, bu dünyada ekonomik değer yaratmanın ilerisinde bir etki bırakmanın önemli olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden geçtiğimiz 100 yılda açık ve net taahhütler verdik. Önümüzdeki yüzyıllarda da çalıştığımız çiftçiler ve tedarikçiler, Puratos bünyesindeki çalışanlar, içinde yaşadığımız ve hizmet sunduğumuz toplumlar, ürün mirasımız, müşterilerimizin, tüketicilerimizin ve en önemlisi de gezegenimizin sağlığı ve refahı için bu taahhütleri veriyoruz.

Arkada bıraktığımız yüzyılda yanımızda olduğunuz için teşekkür ederiz. Haydi hep beraber geleceği inşa etmeye devam edelim.

Bu sihir hiç sona ermesin.

Puratos bir garajda doğdu

1919

 

Puratos, Belçika'nın Brüksel kentinde kuruldu. Henri Groot, o zamanlar fırıncılar ve pastacılar için ham madde oluşturmak, üretmek ve satmak arzusundaydı. Deneme amacıyla, peksimet yapmak üzere Hollanda'dan marmelat ithal etti. 1920 yılında, oğlu ile birlik oldu ve hamur işleri ve dondurma yapımında kullanılacak ürünler imal etmeye başladı. Baba ve oğul, başlangıçta Henri Groot & Fils adı altında çalıştılar. Ancak yakında, koca bir yüzyıl ve daha niceleri yaşayacak olan Puratos ismini kullanmaya başlayacaklardı. Bugün, yani bir asır geçtikten sonra, şirketimizin ulaştığı şirket verilerini keşfedin.

Yenilik genlerimizde var

1920'ler

 

Henri Groot ve oğlu, bu yola çıktıkları ilk andan beri araştırma ve yeniliğe yatırım yaptı. Yeni ürün arayışı, şirketin genlerine iyice işlendi. Alınan ilk patent, arı balı bazlı bir kabartıcıydı.

Sonrasında ise Pura-Malté piyasaya sürüldü. Bu, kızarmış ekmeğe maltımsı bir tat veren buğday tohumu, malt ve kepek karışımına dayanan ve o zamanlar oldukça orijinal kabul edilen markalı bir ekmekti. Buğday tohumları, helyumlu balon uçuşu rekorları ve insansız bir denizaltı olan batiskafın mucidi olan Profesör Picard tarafından icat edilen bir makinede kavruluyordu.

Bu malzemelerle yapılan ekmeğin harika bir tadı vardı ve sağlık açısından da oldukça yararlıydı. “Pura-Malté ile sağlığınızı koruyun” başlıklı tanıtım amaçlı bir reklamda da bu özelliği vurgulanıyordu.

Ekmeği daha da çekici hale getirmek için ekmek paket kâğıdı ile birlikte özel bir oval kalıp oluşturuldu.

Bugün, markalı ambalajları doğal karşılıyoruz fakat o günlerde bu ambalajlar dikkate şayandı. Bugün, Puratos hâlâ yenilik, araştırma ve geliştirme konusunda büyük yatırımlar yapmakta.

Pura-Malté
Sağlık ve Refah her zaman önceliğimiz oldu

30'lar

 

Pura-Malté'nin yakaladığı muazzam başarının ardından, diyet yapanlara yönelik bir ekmek karışımı olan Pan’Or ortaya çıktı. Sağlıklı ekmeklere ilişkin araştırmalarımız neticesinde, yüksek vitamin içeriğine sahip bir ekmek olan Germo Blè üretildi.

O günlerde bu genç şirket 36'dan fazla ürüne sahipti. Puratos isminin bir işletme ve marka olarak kullanımı da 30'lu yıllara denk gelmektedir.

Puratos'un beslenme yaklaşımı çözümlerine bağlılığını günümüzde nasıl devam ettirdiğini keşfedin.

DonaldDuck
Güvercinler şirketin imdadına yetişti

40'lar

 

Savaşın kötü etkisi, o yıllarda ve ilerleyen zamanlarda da hissedildi. Yağ ve şeker tedariki, sıkı bir şekilde karneye bağlanmıştı. Bunlar esas ham maddeler olduğundan, şirketin ekonomik durumu adeta bir felakete döndü ve tüm çalışanlar işten çıkarıldı. Ancak, şirket yönetimi buna izin veremezdi ve hemen bir çözüm aranmaya başlandı.

1949 yılında güvercin yarışı, özellikle Puratos'un fırıncı müşterileri arasında oldukça popüler bir hobiydi. Bir gün şans eseri, Pura-Malté ekmeğini yiyen güvercinlerin çok daha sağlıklı göründüğü ve daha iyi uçuş performansı sergilediği keşfedildi. Güvercin kulüpleri her akşam ziyaret edilerek kulüp üyelerine, Puratos ürünlerinin tüylü dostlarını şampiyonluğa taşıyacağı anlatılıyordu. Köy köy, kasaba kasaba dolaşılan akşam gezilerinde siparişler alınmaya başlandı.

Şirket, sıkıntılı zamanlardan sıyrıldı ve savaş sonrası zorlu yıllarda inanılmaz bir başarı elde ederek tekrar gelişti.

Pigeons
İlk ekmek geliştirici ve müşteri hizmeti

50'ler

 

1953 yılında, yağ, emülgatör, şeker ve C vitamini içeren ilk ekmek geliştirici T500 piyasaya sürüldü.

T-500'ün satışının yapılması için tanıtım gösterileri yapıldı çünkü ekmek yapma sanatı bir günde öğrenilecek bir şey değildi. Hava ve sıcaklık koşulları ekmeği etkileyebilir, yeni sezon un beklenmedik şekilde farklı çıkabilir, maya olgunlaşıyor olabilir ve farklı makinelerden farklı sonuçlar alınabilirdi. İlk tanıtımcı, fırıncılara yardımcı olmak üzere tüm Avrupa'yı dolaşmaya başladı. Düzenli aralıklarla bilgi paylaşımında bulunmak için süreli yayın yapan bir dergi çıkarıldı (o günlerde haber bültenleri yoktu). El kitapları ve öğretici dersler oluşturuldu. Müşterilerin sorularını cevaplamak üzere özel bir telefon hattı bile kuruldu.

Bugün, İnovasyon Merkezleri ve teknik danışmanlardan oluşan küresel bir ağ, fırıncılık, pastacılık ve çikolata alanındaki becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olmak üzere hizmetinize hazır beklemekte.

T500
Groot-Bijgaarden'daki genel merkez ve ikinci neslin doğuşu

60'lar

 
Puratos, günümüzde şirketin genel merkezinin bulunduğu, Belçika'nın Brüksel kenti eteklerindeki Groot-Bijgaarden bölgesine taşındı. Puratos tarihinin yarısına gelindiğinde ailenin ikinci nesli de şirkete katılmaya başladı. Yenilikçi ürünler ve ürün yelpazesinin çeşitlendirilmesi ile Puratos'u yeni bir uluslararası açılım çağına sokacaklardı.  
PuratosGrootBijgaarden
Ekmek gelişimi yolculuğunda bir sonraki seviye

70'ler

 

1970'li yılların ortalarına kadar, yani devrim niteliğindeki T500'ün bulunmasından yirmi yıl kadar sonra, rekabet nihayet Puratos'un hızına yetişti. En azından teknik açıdan... Puratos diğerlerinden farklı olmak istiyorsa, laboratuvarda yepyeni ve daha önce görülmemiş bir şeyin keşfedilmesi gerekiyordu.

1975 yılında S500 ile tünelin ucundaki ışık göründü. S500 sayesinde Puratos, zaman içerisinde Kuzey ve Güney Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya'da yeni pazarlar açtı. O zamandan beri dünya çapında yerel ihtiyaçlara uyarlanmış 100'den fazla formüle sahip grup için önemli bir ürün haline geldi. Bugün dünyanın herhangi bir yerinde her 80 saniyede bir S500 satılıyor.  

S500
Gerçek Belçika çikolatası, Belcolade'in doğuşu

80'ler

 

1980'li yıllarda, Belçika'da bulunan büyük çikolata şirketleri, yabancı gruplar tarafından ardı ardına satın alınıyordu. Ülke, ulusal mirasının bir kısmını kaybetme riski ile karşı karşıya kaldı. Ayrıca, kendini fırıncı ve pastacılara yönelik eksiksiz bir portföy oluşturmaya adamış bir şirket için çikolata, bu işteki kayıp halkaydı. Bu yüzden Puratos, Belcolade'i piyasaya sunmaya karar verdi.

Söz konusu çikolata olunca, bir çikolatayı diğerlerinden ayıran özelliği lezzetidir. Bu yüzden Puratos, tüm malzemeler, süreç ve hatta kakao çekirdekleri üzerinde tam bir denetim kurmak arzusundaydı. Çekirdeklerin kökeni, işlenme şekli, fermantasyonu, kurutma süreci ve kullanılan tarif, en lezzetli çikolatanın yapımında oldukça önemli bir rol oynuyordu.

Belcolade'in kaşifleri, oldukça farklı ve benzersiz niteliklere sahip kakao çekirdeklerini aramak üzere dünya çapında bir gezintiye çıktılar. Belcolade hakkında daha fazla bilgi almak için Belcolade: Gerçek Belçika Çikolatası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Belcolade
Tüm üretim sürecinde uzmanlaşıyoruz

90'lar

 

Doksanların sonuna gelindiğinde Puratos, sektörde yüksek performanslı bir ekmek geliştirici veya ekmek miksi için gerekli tüm yapı taşlarını üreten tek şirketti.

Sapore adı altındaki ekşi maya serimizi piyasaya sürüşümüz de bu zamanlara denk gelmektedir. Bu bir "opera" anagramı olduğu için, tüm Sapore ürünleri Traviata, Norma, Oracolo ve daha pek çok operanın adını almıştır.

Mevcut ekmek geliştiricilerimizi ve ekşi maya serimizi keşfedin.

SaporeTraviata
O-tentic'in piyasaya sunulması ve ürün portföyümüzün genişletilmesi

2000'ler

 

Fırıncıların, benzersiz bir aroma profili ve otantik bir niteliğe sahip ekmekler yaratmasına yardımcı olan O-tentic Durum, Puratos tarafından son fermantasyon teknolojisi kullanılarak yaratılmıştır. Eşsiz ekmekler pişirmek için yalnızca dört malzeme yeterlidir: Un, su, tuz ve O-tentic.

2004 yılında Puratos, Fransa'nın lider ulusal dağıtımcısı olmanın yanı sıra taze meyve ve sert kabuklu yemiş işleme konusunda uzmanlaşmış bir üretici olan PatisFrance'ı satın aldı. Bu gelişme, Harmony Sublimo,            Cryst-o-fil,  Ambiante  ve Acti-fresh gibi yeni ürünlerin piyasaya sürülmesiyle beraber Puratos'un fırıncılar, pastaneler ve çikolatacılara yönelik ürün portföyünü daha da genişletmesini sağladı.  

Otentic
Ekmekçilik, pastacılık ve çikolata alanında ilk tüketici anketi olan Taste Tomorrow

2011

 

Müşteri desteği, açıldığı ilk günlerden beri şirketin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Dünya sürekli değişiyordu ve müşterilerimizin bundan sonra ne olacağını öngörmeleri kritik önem taşıyordu. Bu yüzden, 2011 yılının sonuna gelindiğinde Puratos, ekmek, pasta, pastane ve çikolata ile ilgili algı ve davranışları hakkında tüketicilerden veri toplamak için ilk kez dünyayı dolaştı. Bu gezinin sonucunda, küresel ve yerel tüketici tutumları ve seçimleri hakkında derinlemesine bilgi sağlayan benzersiz Taste Tomorrow (Yarının Tatları) anketimiz oluşturuldu. Anket sayesinde trendlerin nasıl evrildiği takip ediliyor ve yeni trendler ortaya çıkarılıyordu.

En güncel Yarının Tatları anketi ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

TasteTomorrow
Tam donanımlı, mobil duyusal analiz laboratuvarı Sensobus'ın yola çıkışı

2012

 

Tüketiciler fırın, pastane veya çikolata dükkanlarına adım attıklarında onlar için en önemli kriter ürünlerin lezzetidir. Peki müşterilerimizin en lezzetli ürünleri yaratmalarına nasıl yardımcı olabiliriz? Tabi ki tüketiciye danışıp onun fikrini alarak!

İşte Sensobus 2012 yılında bu yüzden yollara düştü. Sensobus, tüketicilerin yiyecek alışverişi yaptığı yerlere seyahat edebilen ve günde 300 kişiye kadar tüketici karşılama kapasitesine sahip mobil, eşsiz ve tam donanımlı bir duyusal analiz laboratuvarıdır.

O zamandan bu yana, tüm dünyada bir dizi mobil tüketici duyusal analiz çözümü mevcut olmuştur. Başka bir deyişle bu, çağdaş şekilde yürütülen geleneksel bir araştırmadır.

Sensobus çözümleri ile ilgili daha fazla bilgi alın.

Sensobus
Eşsiz Ekşi Maya Kütüphanemizin Açılışı

2013

 

Yıllardır ekşi maya tutkuyla yaklaşan bizler, Ekmeğin Geleceğinin Geçmişinde Yattığına inanıyoruz. Bu fermantasyon anlayışını müşterilerimizle paylaşmaktan ve tıpkı eski güzel günlerde olduğu gibi leziz ve kaliteli ekmekler pişirmelerine yardımcı olmaktan dolayı heyecan duyuyoruz.

Puratos olarak dünyanın dört bir yanındaki mükemmel çeşitliliği korumaya karar verdik. Çeşitli bölgelerden ekşi maya alıp bunları Belçika'nın doğusunda özel olarak inşa edilmiş kütüphanemizde saklıyoruz. Şu anda burada, dünyanın dört bir yanından getirilmiş yüz yirmiden fazla ekşi mayayı saklıyoruz ve böylece, ekmeğin biyolojik çeşitliliğinin ve mirasının korunmasında önemli bir rol oynuyoruz.

Benzersiz ekşi maya kütüphanemizi keşfedin.

SourdoughLibrary
Hindistan'ın Mumbai kentinde ilk Fırıncılık Okulu'nun açılışı

2014

 

Puratos Hindistan'da hizmet vermeye başladığında, sokakta dolaşan çok sayıda çocuk olduğunu fark ettik. Geleceğe yönelik pek de umudu olmayan gençlerdi bunlar. Anne babaları asgari ücretle çalışıyor ve çocuklarının eğitimine yatırım yapamıyorlardı. Bu sırada biz kalifiye teknik danışman bulma konusunda zorluk yaşadığımızı fark ederken, müşterilerimiz de kalifiye fırıncılar, pastacılar ve çikolatacılar bulma konusunda ciddi sıkıntılarla karşı karşıyaydı.

İmkanları daha kısıtlı olan gençleri desteklemek ve sektörümüzde çalışmaları için gerekli olan nitelikleri kendilerine kazandırmak için bir fırıncılık okulu açmaya karar verdik. Dersler, öğrencileri temel eğitimin ötesine taşımak ve onlara yaşamlarını sürdürmek için ihtiyaç duydukları pratik eğitimi vermek üzere tasarlanmıştır. Program, öğrencilerin ücret karşılığında çeşitli şirketlerde çalıştığı staj dönemlerini de içermektedir. Mezun bireyleri niteliklerine göre bağlı şirketlerimizde istihdam etmeye veya müşterilerimizin kuruluşlarında onlar için iş imkanları bulmaya çalışıyoruz.

Günümüzde Fırıncılık Okulu Vakfı, Hindistan, Brezilya, Meksika ve Güney Afrika'da bulunan fırıncılık okullarına yatırım yapmakta. Daha nice okul da yakında açılacak. 2030 yılına gelmeden, gelişmekte olan ülkelerdeki 1.000 gencin, fırıncılık okullarımızda tutkularının peşinden gitmesini sağlamak için can atıyoruz.

Fırıncılık Okulu'nu keşfedin.

BakerySchoolIndia
Kakao İzinde: Sürdürülebilir kaynak kullanımı konusunda oyunun kurallarını değiştiren bir yaklaşım

2015

 

Çikolata sektöründe uygulanan geleneksel çalışma şekli sürdürülebilir bir gelecek sağlamıyordu ve kakao için ödenen fiyatlar çok düşüktü. Bu durum birçok kakao çiftçisini kakao yetiştirmeyi bırakmaya ve tarlalarını dönüştürmeye ya da tarımı tamamen bırakmaya zorluyordu. Son yıllarda sektör, çiftçilerin daha fazla kakao üretmesine yardımcı olmaya ağırlık vermiş olsa da bunun sonucunda daha da düşük fiyatlardan bahsedilmeye başlandı.

Kakao İzinde programını farklı kılan özelliği, lezzetin geliştirilmesi konusuna ağırlık vermesidir. Fermantasyon alanındaki olağanüstü uzmanlığımız ve benzersiz hasat sonrası merkezler uluslararası ağımız, üstün lezzete sahip çikolata yapmanın kilit noktasıdır. Çiftçilerimizi eğitiyor ve üstün kalitede kakao çekirdekleri yetiştirmelerine yardımcı oluyoruz. Müşterilerimiz ve onların tüketicileri ile birlikte çiftçilerimize ilave ve sürdürülebilir bir gelir sağlayarak yetiştirdikleri üstün kalite kakao çekirdekleri için onları ödüllendiriyoruz. Kakao İzinde programı kapsamında, yüksek fiyatlar ve satılan kg başına 0,10 € benzersiz Çikolata Primimiz garanti edilir, %100 geri ödenir. Oyunun kurallarını değiştiren bu katma değer stratejisi, çiftçilerin yaşam gelirleri üzerinde somut olarak etki yaratılmasını sağlıyor.

Üstün lezzetin yakalanmasına odaklanan ve ilgili tüm taraflar için daha fazla değer yaratan Kakao İzinde programı, çikolata standardını yeniden tanımlayan tek sürdürülebilir kakao tedarik programıdır.

Kakao İzinde programını keşfedin.

CacaoTrace
Yeni hissedarların kurula katılması ve gelecek nesil için verdiğimiz taahhüdün pekiştirilmesi

2016

 

Aile tarafından işletilen şirketlerin güçlü yönlerinden biri, üç aylık dönemde elde edilen sonuçlardan ziyade gelecek nesilleri de hesaba katarak düşünmektir. 2016 yılında, yeni nesil hissedarlar kurula katılmış ve bu dünyada, ekonomik değer yaratmanın ötesine geçen bir etki bırakmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır. Bu yüzden geçtiğimiz 100 yılda açık ve net taahhütler verdik. Önümüzdeki yüzyıllarda da çalıştığımız çiftçiler ve tedarikçiler, Puratos bünyesindeki çalışanlar, içinde yaşadığımız ve hizmet sunduğumuz toplumlar, ürün mirasımız, müşterilerimizin, tüketicilerimizin ve en önemlisi de gezegenimizin sağlığı ve refahı için bu taahhütleri veriyoruz.

 Size ve gelecek nesle verdiğimiz taahhütleri keşfedin.

OurCommitments
Puratos'un 100 yılı

2019

 
Puratos yüz yıl içinde inanılmaz bir yol kat etti. 1919 yılında yapılan ilk ekmekler, Brüksel'de küçük bir atölyede pişiyor ve yalnızca birkaç fırıncıya sunuluyordu. 2019 yılında ise iki milyar Avroluk ciroya sahip uluslararası bir grup, 63 üretim biriminde ve 104 bağlı kuruluşta 9.000'den fazla çalışan istihdam etmekte. Ürün yelpazesi yaklaşık yüz ülkede fırıncılar, pastacılar, çikolatacılar, perakendeciler, endüstriyel kuruluşlar ve gıda hizmeti şirketlerinden oluşan zincirin tamamına ürün sağlamakta.
100YearsPuratos
Sınırımız gökyüzü

Bugünün Ötesinde

 

İnsanların, gelecekte gezegenler arası bir tür olacağına dair neredeyse hiç şüphe yok. Muhtemelen bu yüzyılın sonunda, başka bir gezegende -yani Mars'ta- çoktan bir koloni kurmuş olacağız! Mars'ta dayanıklı ve sürdürülebilir bir koloni kurmak için İnsan Marslıların yiyeceklerinin büyük bir kısmını kendilerinin üretmesi gerekecek. Uzmanlara göre bu kapsamda ideal temel besin ekmek olacak; zira ekmek, evrensel olarak tanınıyor ve birçok çeşide sahip en eksiksiz, en besleyici gıda olarak kabul ediliyor. Ancak, ekmek yapmak için hava geçirmez bir şekilde kapalı ve tam kontrollü ortamlarda tahıl yetiştirme olasılığını düşünmek gerekir. Tahıl tohumlarından ekinlere ve ekinlerden lezzetli ekmeğe kadar giden tüm sürecin dikkate alınması gerekir.

Bu problemlerin çözümü geçmişimizde yatıyor olabilir. Mars'ta çok miktarda bazalt bulunduğundan, yine taş değirmenleri kurmayı düşünebiliriz. Aynı zamanda, Yapay Zekâ gibi yenilikçi teknolojilerin de buraya getirilmesi gerekecek. En önemli gerçek şu ki yapacağımız keşifler bizi, şu an yaşadığımız gezegende bazı umulmadık alanlarda, müthiş yenilikçi uygulamalara taşıyacak. Puratos Grubu şimdiden, dünyadaki hayatımızı daha rahat, daha sağlıklı ve çok daha sürdürülebilir bir hale getirmek için önemli katkılar sağlayacağını umduğumuz yeniden yapılandırmalar üzerinde ciddi şekilde çalışıyor.

SpaceBakery

İletişim

Ürünlerimiz ve iş süreçlerinize uygun çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi

Puratos'u keşfet

Değerlerimiz

Değerlerimiz, yaptığımız her şeyin kalbinde olan güvene dayanır. Tüm değerlerimizin özünde yer alan güven, yeni fikirler için güvenilir ortaklar olmamızı sağlıyor.

Daha fazla bilgi

Puratos'u keşfet