Tarihçemiz

Puratos yolculuğu 

Mütevazı başlangıçlardan dünya çapında başarıya uzanan yolculuğumuzda bize katılarak tarihçemizi ve mirasımızı keşfedin. Belçika'da bir baba-oğulun kurduğu girişimden, bugün 81 ülkede 9000'i aşkın çalışanı, 93 inovasyon merkezi ve 65'ten fazla üretim operasyonuyla faaliyet gösteren küresel bir gruba dönüştük. Sıkı çalışma, cesaret ve inovasyonlarla dolu bu yüzyıla dönüp baktığımızda, kendimizle gurur duyuyoruz. 

Bütün bunları mümkün kıldığınız için teşekkür ediyor ve sonraki 100 yılı da birlikte ve başarıyla geçirmeye devam etmeyi diliyoruz!

Puratos bir garajda doğdu

Puratos Brüksel'de kuruldu

 
Puratos'un yolculuğu, Belçika'nın Brüksel şehrinde, Henri Groot'un fırıncılar ve pastacılar için ham madde üretip satmaya karar vermesiyle başladı. Groot, deneme amacıyla peksimet yapmak üzere Hollanda'dan marmelat ithal etti. 1920 yılında oğluyla birlik olup hamur işi ve dondurma yapımında kullanılacak ürünler imal etmeye başladı. Baba ve oğul, başlangıçta Henri Groot & Fils adı altında çalıştıysa da bir süre sonra, miraslarını bugüne taşıyan Puratos ismini kullanmaya karar verdi. Bugün, yani bir asır geçtikten sonra, şirketimizin ulaştığı şirket verilerini keşfedin.

Yenilik genlerimizde var

İnovasyon genlerimizde var

 
Henri Groot ve oğlu, bu yola çıktıkları ilk andan itibaren araştırmaya ve inovasyona yatırım yaptı. Bu sayede yeni ürün arayışı, Pıuratos'un genlerine iyice işlendi. İlk patent, bal bazlı bir kabartıcı için alındı. Sonrasında ise Pura Malté piyasaya çıktı. Kavrulmuş buğday tohumu, malt ve kepek karışımından elde edilen bu lezzetli ekmek, o dönem için çok orijinal bir fikirdi. Buğday tohumları, rekor kıran helyumlu balon uçuşlarıyla ve insansız bir denizaltı olan batiskafın mucidi olarak tanınan Profesör Picard'ın icat ettiği bir makinede kavruluyordu. Üretilen ekmek son derece sağlıklıydı. Sloganı da "Pura-Malté sağlığınızı korur!" idi. Ekmeği daha cazip hale getirmek için oval biçimli özel bir kalıp ve ekmek paket kağıdı kullanıldı. Bugün markalı ambalajları doğal karşılıyoruz, fakat bu ambalajlar o dönemlerde çok dikkat çekiyordu! Puratos o günden bugüne inovasyona, araştırmaya ve gelişime yatırım yapmaya devam ediyor.
Pura-Malté
Sağlık ve Refah her zaman önceliğimiz oldu

Sağlık ve esenlik her zaman ilk sırada

 
Bir işletme ve marka ismi olarak Puratos, ilk olarak 1930'larda kullanıldı. O yıllarda genç şirketimizin 36'dan fazla ürünü vardı. Pura-Malté'nin muazzam başarısından sonra, sağlıklı ekmek üretimine yönelik araştırmalarımıza devam ettik. Yüksek miktarda vitamin içeren Germo Blè ve diyet yapanlar için üretilen Pan'Or, bu doğrultuda ortaya çıkan ekmeklerdi. Dünyanın her yerinde insanlar, yaşamın güzelliklerinin keyfini daha uzun süre ve daha iyi bir dünyada çıkarmak için daha sağlıklı bir hayat sürmeye çalışıyor. Bu yüzden Puratos olarak her gün daha sağlıklı çözümlere yönelik inovasyonlar yapmaya çalışıyoruz. Sağlık ve İyilik çözümlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi edinin.
DonaldDuck
Güvercinler şirketin imdadına yetişti

Güvercinler şirketin imdadına yetişti

 
Savaşın kötü etkisi, o yıllarda ve ilerleyen zamanlarda da hissedildi; yağ ve şeker karneyle dağıtılıyordu. Bunlar üretim için gereken temel malzemeler olduğu için o dönemde Puratos büyük bir mali sıkıntıya girdi ve bütün çalışanlar, kendilerine iletilen bir mektupla işten çıkarılacaklarını öğrendi. Fakat şirketimizin patronları böyle bir şeye izin vermek istemedi ve mucizevi bir çözüm arayışına girdi. 1949 yılında güvercin yarışı, özellikle Puratos'un ekmekçi müşterileri arasında oldukça popüler bir hobiydi. Bir gün tesadüfen, Pura-Malté ekmeği yiyen güvercinlerin çok daha sağlıklı göründüğünü ve daha iyi uçuş performansı sergilediğini keşfettik. Böylelikle, üyeleri Puratos ürünlerinin tüylü dostlarını şampiyonluğa taşıyacağına ikna etmek için her akşam güvercin kulüplerini ziyaret ettik. Köy köy, kasaba kasaba dolaştığımız akşam gezilerinde sipariş almaya başladık. Bu sıkıntılı dönemi atlatan Puratos, savaş sonrası zorlu yıllarda inanılmaz bir başarı elde ederek tekrar büyüdü!
Pigeons
İlk ekmek geliştirici ve müşteri hizmeti

İlk gerçek ekmek katkı maddesi ve müşteri hizmeti

 
Ekmekçilik hiç de kolay bir sanat değil. Hava koşulları ve sıcaklıklar ekmeği olumsuz etkileyebilir, yeni mevsimin unu farklı olabilir, maya olgunlaşırken bozulabilir, farklı makineler farklı sonuçlar verebilir; yani ekmek yapımında pek çok terslik olabilir. Yağ, emülgatör, şeker ve C vitamini içeren ilk ekmek katkı maddesi olan T500'ü 1953 yılında piyasaya sürdük. Ürünün tanıtımı için Avrupa seyahatine çıktık ve bu yeni mucizeyi ekmekçilere gösterdik. Bilgiye daha kolay ulaşılması adına periyodik bir dergi de yayınladık. Kılavuzlar ve eğitici videoların yanı sıra müşteri sorularının cevaplanması için bir çağrı hattı kurduk. Bugün, İnovasyon Merkezleri ve Teknik Danışmanlardan oluşan küresel bir ağ; ekmekçilik, pastacılık ve çikolata alanındaki becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olmak üzere hizmetinize hazır.
T500
Groot-Bijgaarden'daki genel merkez ve ikinci neslin doğuşu

Belçika'daki yeni genel merkez ve ikinci nesil

 
Genel merkezimizi Belçika'nın başkenti Brüksel'in banliyö köylerinden Groot-Bijgaarden'da kurduk ve bugün hala oradayız. Yolculuğumuzun bu noktasında, Puratos ailesinin ikinci nesli de şirkete katılmaya başladı. Kısa süre için dünyaya açılmaya yönelik yeni bir çağı başlatan bu nesil, yeni ve inovatif ürünlerle ürün skalamızı çeşitlendirdi.
PuratosGrootBijgaarden
Ekmek gelişimi yolculuğunda bir sonraki seviye

Ekmek yolculuğunda bir sonraki seviye

 
1970'li yılların ortalarına kadar, yani devrim niteliğindeki T500'ün ortaya çıkışından yirmi yıl kadar sonra, piyasadaki rekabet nihayet hızımıza yetişti; en azından teknik açıdan. Puratos'un diğerlerinden farklı olmasını istiyorsak, laboratuvarlarımızda hızlıca yeni bir şey keşfetmemiz gerekiyordu! S500, 1975'te ortaya çıktı. Bizi bir sonraki seviyeye taşıyan bu katkı maddesi sayesinde, Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya'da adım adım yeni pazarlara açıldık. S500, o zamandan beri dünya çapında yerel ihtiyaçlara uyarlanmış 100'den fazla formülüyle grubumuz için önemli ürünlerden biri haline geldi. Bugün dünyanın herhangi bir yerinde her 80 saniyede bir S500 satıyoruz!
S500
Gerçek Belçika çikolatası, Belcolade'in doğuşu

Gerçek Belçika çikolatası Belcolade'ın öyküsü

 
Yabancı gruplar, 1980'li yıllarda piyasanın hakimi konumundaki büyük Belçika şirketlerini bir bir satın almaya başladı. Ülke, ulusal mirasının bir kısmını kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı. Puratos ise aynı dönemde, ekmekçilik ve pastacılık portföyündeki eksik halkanın çikolata olduğunu fark etti. Belcolade bu şekilde doğdu. Kakao çekirdeklerinin kökeni, gördükleri işlemler, fermente edilme ve kurutulma yöntemleri çikolatanın tadını gerçekten etkileyebilir. Puratos çikolata yapım sürecinde, kakao çekirdeklerimizin geldiği yer dahil olmak üzere bütün malzemeleri tamamen kontrol altında tutmakta ısrarcı oldu. Bütün bu etkenler, Belcolade'ı çok lezzetli bir çikolata haline getirdi! Belcolade hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.belcolade.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Belcolade
Tüm üretim sürecinde uzmanlaşıyoruz

Üretim sürecinin tamamında uzmanlaşma

 
Puratos, 1990'ların sonuna gelindiğinde sektörde yüksek performanslı katkı maddesi veya ekmek karışımı için gereken tüm yapı taşlarını kendi bünyesinde üreten tek şirketti. Sapore adındaki ekşi maya serimizi de bu dönemlerde piyasaya sürdük. Bu bir "opera" anagramı olduğu için, tüm Sapore ürünleri Traviata, Norma ve Oracolo gibi ünlü eserlerin adını taşıyor. Mevcut katkı maddesi ve ekşi maya serimizi keşfedin.
SaporeTraviata
O-tentic'in piyasaya sunulması ve ürün portföyümüzün genişletilmesi

O-tentic'in piyasaya sunulması ve ürün portföyümüzün genişletilmesi

 
Puratos'un en yeni fermantasyon teknolojisini kullanarak yarattığı O-tentic, ekmekçilerin, benzersiz bir aroma profiline ve özgün bir niteliğe sahip ekmekler yaratmasına yardımcı oluyor. Eşsiz ekmekler pişirmek için gerekenler sadece un, su, tuz ve O-tentic! Puratos, Fransa'nın önde gelen ulusal distribütörü olmanın yanı sıra taze meyve ve sert kabuklu yemiş işleme konusunda uzmanlaşmış bir üretici olan PatisFrance'ı 2004 yılında satın aldı. Harmony Sublimo, Cryst-o-fil, Ambiante ve Acti-fresh gibi yeni ürünleri piyasa sürerek Ekmekçiler, Pastacılar ve Çikolatacılar için ürün portföyümüzü büyük ölçüde geliştirmiş olduk.
Otentic
Ekmekçilik, pastacılık ve çikolata alanında ilk tüketici anketi olan Taste Tomorrow

Ekmekçilik, pastacılık ve çikolata alanındaki ilk tüketici anketi: Taste Tomorrow

 
Dünya değişmeye ve evrilmeye devam ederken, karşınıza bir sonraki adımda ne çıkacağını anlamanın sizin için çok önemli olduğunun farkındayız. Bu yüzden Puratos, 2011 yılının sonuna gelindiğinde ekmek, pasta, pastane ve çikolata ile ilgili algı ve davranışları hakkında tüketicilerden veri toplamak için ilk kez dünyayı dolaştı. Bu gezinin sonunda ortaya çıkan benzersiz anketimiz Taste Tomorrow, küresel ve yerel tüketici davranışları ve tercihlerine dair kapsamlı içgörüler sunarken, trendlerin evrimini izliyor ve yeni trendleri açığa çıkarıyor.
TasteTomorrow
Tam donanımlı, mobil duyusal analiz laboratuvarı Sensobus'ın yola çıkışı

Tam donanımlı ve tekerlekli duyu analiz laboratuvarı Sensobus'ın yola çıkışı

 
Ekmek, pasta, pastane ve çikolata ürünlerini satın alanlar için kilit unsurun tat olduğunu biliyoruz. Peki, müşterilerimizin en lezzetli ürünleri yaratmalarına nasıl yardımcı olabiliriz? Elbette tüketicilere doğrudan danışıp bunu onlara sorarak! İşte Sensobus, 2012 yılında bu amaçla yola çıktı. Sensobus, tüketicilerin yiyecek alışverişi yaptığı yerlere seyahat edebilen ve günde 300 kişiye kadar karşılama kapasitesine sahip olan benzersiz, tam donanımlı bir duyu analiz laboratuvarıdır! Sensobus'tan sonra, tüm dünyada bir dizi mobil tüketici duyu analiz çözümü geliştirilmiştir. Başka bir deyişle bu, çağdaş şekilde yürütülen geleneksel bir araştırmadır.
Sensobus
Eşsiz Ekşi Maya Kütüphanemizin Açılışı

Benzersiz Ekşi Maya Kütüphanemizin açılışı

 
Puratos'un ekşi mayaya duyduğu tutkunun kökü çok derinlerde. İnanıyoruz ki; Ekmeğin Geleceği, Geçmişinde Yatıyor. Bu fermantasyon anlayışını müşterilerimizle paylaşmaktan ve tıpkı eski güzel günlerde olduğu gibi, onların leziz ve kaliteli ekmekler pişirmelerine yardımcı olmaktan büyük heyecan duyuyoruz! Puratos Ekşi Maya Kütüphanesi'ni 2013 yılında, Belçika'nın Sankt Vith şehrindeki Ekmekçilik Merkezi'nde açtık. Kütüphanemizde dünyanın dört bir yanından gelmiş özgün ekşi mayalardan oluşan bir koleksiyon bulunuyor. Benzersiz Ekşi Maya Kütüphanemizde bugün 130'u aşkın ekşi maya mevcut.
SourdoughLibrary
Hindistan'ın Mumbai kentinde ilk Fırıncılık Okulu'nun açılışı

Hindistan'ın Mumbai kentinde ilk Ekmekçilik Okulu'nun açılışı

 
Puratos Hindistan'da faaliyet göstermeye başladığında, sokakta dolaşan çok sayıda çocuk olduğunu fark ettik. Bu gençlerin, geleceğe dair pek umudu yoktu. Anne-babaları asgari ücretle çalıştığından çocuklarının eğitimine yatırım yapamıyordu. Bizim için kalifiye teknik danışman bulmak da gitgide daha zorlayıcı bir hal almaya başlamıştı; bu sıkıntımızı müşterilerimizle de paylaştık. Yetenekli Ekmekçi, Pastacı ve Çikolatacı bulmakta da zorlandık. Ekmekçilik Okulu fikri işte bu şekilde doğdu. Yalnızca birkaç yıl sonra, 2014'te, Ekmekçilik Okulları Vakfı'yla iş birliği yaparak Mumbai'de ilk okulumuzu açtık. Hindistan'ı Brezilya, Meksika, Güney Afrika, Romanya ve Filipinler izledi. Ekmekçilik Okulları Vakfı hakkında daha fazla bilgi edinin.
BakerySchoolIndia
Kakao İzinde: Sürdürülebilir kaynak kullanımı konusunda oyunun kurallarını değiştiren bir yaklaşım

Cacao-Trace: Sürdürülebilir kaynak kullanımına ezber bozan bir yaklaşım

 

Çikolata sektöründe uygulanan geleneksel çalışma yöntemi, sürdürülebilir bir gelecek sağlamıyor. Çiftçilere kakao için ödenen fiyatlar da çok düşük. Bu durum, pek çok çiftçiyi kakao yetiştirmeyi bırakmaya ve tarlalarını dönüştürmeye ya da tarımı tamamen bırakmaya zorladı. 

Puratos olarak kendimizi çikolata için sürdürülebilir bir gelecek sağlamaya adadık. Sürdürülebilir çikolata tedariki programımızı diğerlerinden ayıran unsur, programımızın kakao çiftçilerinden müşterilere kadar herkes için değer yaratmaya odaklanmasıdır. 

Cacao-Trace programı, çiftçilere kakao çekirdekleri için mümkün olan en iyi fiyatın ödeneceğini taahhüt eder. Çiftçiler, ürünleri için en iyi fiyatı almanın yanı sıra, satılan kilogram başına 0,10 avro tutarındaki benzersiz Çikolata Bonusumuzu kazanır. Bu sırada tüketiciler, fermantasyon alanındaki istisnai uzmanlığımız ve hasat sonrası merkezlerin dahil olduğu benzersiz uluslararası ağımızla ortaya çıkardığımız üstün lezzetli çikolataların keyfini çıkarır. Yani herkes kazanır! Cacao-Trace programı hakkında daha fazla bilgi edinin.

CacaoTrace
Yeni hissedarların kurula katılması ve gelecek nesil için verdiğimiz taahhüdün pekiştirilmesi

Yeni hissedarların kurula katılması ve gelecek nesil için taahhüdümüzün pekiştirilmesi

 
Aile şirketlerinin güçlü yönlerinden biri, üç aylık dönemde elde edilen sonuçlardan ziyade gelecek nesilleri de hesaba katarak düşünmeleridir. Yeni nesil hissedarlar 2016'da kurula katılmış ve ekonomik değerin ötesine geçen bir etki yaratmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır. Bu, son 100 yıl için açık taahhütlerimizden biri haline gelmişti; gelecek yüzyıllarda da bu taahhüdümüzü, birlikte çalıştığımız çiftçi ve tedarikçiler, Puratos çalışanları, içinde yaşadığımız ve hizmet sunduğumuz topluluklar, ürün mirasımız, müşterilerimizin, tüketicilerimizin ve en önemlisi de gezegenimizin sağlığı ve iyiliği için devam ettirmekte kararlıyız. Size ve Gelecek Nesillere Verdiğimiz Taahhütleri keşfedin.
OurCommitments
Puratos'un 100 yılı

2019

 
Puratos yüz yıl içinde inanılmaz bir yol kat etti. 1919 yılında yapılan ilk ekmekler, Brüksel'de küçük bir atölyede pişiyor ve yalnızca birkaç fırıncıya sunuluyordu. 2019 yılında ise iki milyar Avroluk ciroya sahip uluslararası bir grup, 63 üretim biriminde ve 104 bağlı kuruluşta 9.000'den fazla çalışan istihdam etmekte. Ürün yelpazesi yaklaşık yüz ülkede fırıncılar, pastacılar, çikolatacılar, perakendeciler, endüstriyel kuruluşlar ve gıda hizmeti şirketlerinden oluşan zincirin tamamına ürün sağlamakta.
100YearsPuratos
Sınırımız gökyüzü

Geleceğe mirasımız

 
Dünyaya bıraktığımız çevresel ayak izinin azaltılmasına yönelik acil ihtiyacı kimse görmezden gelemez. İklim değişikliği, aşırı yiyecek üretimi ve zararlı emisyonlar, bugün karşı karşıya olduğumuz büyük sıkıntılardan sadece birkaçı. Puratos, bu sebeple Mission to Mars programını hayata geçirdi. Mars gezegeninin zorlu koşullarını sıra dışı ilham kaynağımız olarak kullanıp inovasyon zihniyetini desteklemeyi ve müşterilerimizin işletmelerini daha sürdürülebilir bir yolla büyütmesine yardımcı olmayı amaçlarken, ekmek, pasta ve çikolata için bütün üretim zinciri üzerinde olumlu bir etki bırakmak istiyoruz. Gelecekte de Dünya üzerinde yaşam için sağlıklı, besleyici ve lezzetli yiyecekler sağlamamız ve inovasyon yapmaya devam etmemiz için bize katılın. Çığır açıcı ürün, hizmet ve malzemelerin geliştirilmesini desteklemek ve startup firmalar ve KOBİ'lerle iş birliğini artırmak amacıyla 2021 yılında FoodTech Girişim fonu Sparkalis'i hayata geçirdik. Sparkalis, yiyecek teknolojisinde değişim yaratanlar girişimlere ve startup firmalara, fikirlerini başarıya dönüştürme konusunda destek sağlayacak. Puratos yolculuğunda bize katıldığınız için teşekkür ederiz. Hikayemizi ilham verici bulduğunuzu ümit ediyor, gelecekte sizlerle daha muhteşem deneyimler paylaşmayı ve işinizi, çalışanlarınızı ve gezegeni birlikte daha da ileri taşımayı dört gözle bekliyoruz.
2021

İletişim

Ürünlerimiz ve iş süreçlerinize uygun çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi

Puratos'u keşfet

Değerlerimiz

Değerlerimiz, yaptığımız her şeyin kalbinde olan güvene dayanır. Tüm değerlerimizin özünde yer alan güven, yeni fikirler için güvenilir ortaklar olmamızı sağlıyor.

Daha fazla bilgi

Puratos'u keşfet