Yarının Tatları

Uluslararası bir firma olmanın getirdiği avantajla , son tüketici trendlerini çok erken bir aşamada belirleyebiliyoruz. Dünya çapında 200.000'den fazla müşteriyle diyalog halindeyiz. Dünyanın dört bir yanına ulaşan Puratos temsilciliklerimizle global ölçekte bir bilgi birikimine sahibiz.

En iyi ve talep gören ürünleri piyasaya sürmeniz tüketicinizin ihtiyaç ve beklentilerini bilmenizi gerektirir. Yarının Tatları (Taste Tomorrow) 40 ülkede 17.000'den fazla tüketiciden veri toplamak için yapılan dünyanın en büyük ekmekçilik, pastacılık ve çikolata tüketicisi anketidir. Küresel ve yerel tüketici davranışlarına, tutumlarına ve tercihlerine dair derinlemesine araştırmalar yapmak için, Puratos’un yürüttüğü bu bağımsız çalışma ile trendlerin gelişimini izleyerek ve yeni trendleri ortaya çıkararak geleceğin lezzetlerine bir adım daha yaklaşmanızı sağlıyoruz.

Sonuç? Ekmekçilik, pastacılık ve çikolata sektörlerinde yenilikçiliği teşvik eden sağlık, trendler, deneyim, dijital ve daha fazlası hakkında yeni bilgiler.

Bu eşsiz anketin sonuçları, global ve yerel etkinliklerle paylaşılıyor. Kişisel sunum almak için ayrıca bir Puratos temsilcisiyle irtibata geçebilirsiniz.

Küresel ve yerel tüketici eğilimleri hakkında daha fazla bilgi için https://www.tastetomorrow.com’u ziyaret edebilirsiniz. Taste Tomorrow web sitesinde bulunan ve işinizi geliştirmenizde yardımcı olacağını düşündüğümüz makaleleri düzenli olarak Türkçe’ye çevirerek web sitemizde yayınlıyoruz. Sektörle ilgili yenilikleri takip etmek için Puratos’u takip edin.

GÜNCEL MAKALELERİ KEŞFEDİN

Klasiklerinizi Yeniden Dizayn Etmek İçin 7 İpucu

Durmadan değişen günümüz dünyasında tüketiciler, geleneksel ve alışılmış olana güveniyorlar.

Taze Kekler İçin Acti-Fresh

Puratos kek endüstrisindeki büyük sorunlardan birine daha çözüm sunuyor.

İnstagramlık 7 fırıncı dükkanı

Bugünlerde yiyeceklerin yalnızca lezzetli olması yetmiyor, bir de "instagramlık" görünmelerini istiyoruz. Bu, neredeyse tüm yemekler için geçerli ve tabi ki ekmek de bu duruma bir istisna değil. Taze artizan ekmeklerin leziz kokusu ve tadının yanında görüntüsüne de bayılıyoruz.

Blog: Ekşi Mayayı Bir Üst Seviyeye Taşımak

Geleneksel ekmekleri düşündüğümüzde, aklımıza hemen ekşi maya gelir. Ekmekler 5000 yıldan uzun bir süredir ekşi maya ile pişirilmiştir.

New York'un Heyecan Verici Fırın Konseptleri

New York, namıdiğer 'hiç uyumayan şehir'... Tempolu yaşam tarzı ve hareketli gece hayatının yanında diğer birçok özelliği ile de tanınan bir kent. Tüm bunların yanında New York'un capcanlı bir yemek kültürü de var. Şehir, akıl almaz derecede geniş bir yelpazeye yayılmış ilginç fırın konseptlerine ev sahipliği yapıyor. Sizi kesinlikle New York havasına sokacak dört konsept seçtik.

Cokoa: benzersiz bir çiçekli pasta konsepti

Çiçekli pasta. İşte Cokoa'yı tanımlayan sözcükler bunlar. Bu modern pastane dükkânında, lezzetin mimarisi çiçeklerin güzelliği ile buluşuyor......

Belcolade: Gerçek Belçika Çikolatası

Kakao, besleyici ve enerji verici özellikleri ile birlikte aynı zamanda doğal bir magnezyum kaynağıdır.......

6 İtalyan konseptini keşfedin

İtalya; modası, kültürü, zengin tarihi ve ayrıca yemeği ile tanınmış bir ülkedir.......

Ekşi mayanın öyküsü

Ekşi maya, 5.000 yıldan uzun bir süredir var olan, fermantasyon temelli geleneksel bir ekmek yapım sürecidir.....

Infografik

Araştırmamızın temel sonuclarını infografik olarak özetledik.

İnfografik indir

Yarının tatları websitesi

Küresel ve yerel tüketici eğilimleri hakkında makalelere ulaşmak ve daha fazla bilgi edinmek için tastetomorrow.com adresini ziyaret ediniz.

Yarının Tatları Websitesi