Ekmekçilik Merkezi

Puratos, tüketicilerin tatlar konusunda nasıl tercihleri olduğu konusunda derinlemesine araştırmalar yapıyor, özellikle ekmekçilik ürünlerinde bu araştırmalar etkin bir şekilde yürütülüyor. Tüketici tercihleri konusunda, tad ve fermantasyonla ilgili daha fazla bilgi toplamak için Belçika Saint Vith’de Ekmekçilik Merkezi’ni kurduk. Kurduğumuz bu merkezde ekmek fermantasyonu ve lezzeti üzerine karşılaştırmalı araştırmalar yapıyoruz.

Puratos Ekmekçilik Merkezi misyonu

Ekmekçilik endüstrisinin, bilim insanlarının ve Puratos çalışanlarının birlikte fermantasyon teknolojisi üzerine en iyi uygulamaları deneyimledikleri, bilgi alışverişinde bulundukları bir referans noktası olmayı istiyoruz. Amacımız bilgi üretimi için birlikte çalışırken hayal gücünün ötesinde bitmiş ürünler ortaya koymak.

Ekşi Maya Kütüphanesi

Ekmekçilik konusundaki tutkumuzu Ekşi Maya Kütüphanesi en iyi şekilde açıklamaktadır. Ekmekçilik Merkezi içinde konumlandırdığımız kütüphanemiz ekşi maya biyolojik çeşitliliğini, bu mirası, pişirme tekniklerini korumayı amaçlıyor ve bu alanda yapılmış dünyadaki tek kütüphane olma özelliğini taşıyor.

Kütüphanemizin basit ancak önemli işleyişi şu şekildedir: Eğer bir fırın ekşi mayasının güvenli bir şekilde saklanmasını istiyorsa, kütüphanemize başvurarak ekşi mayasının içeriğini analiz ettirerek, hammaddelerini tanımlatabilir. Kütüphanede koruma altına alınan numune yaşatılmaya devam edilerek gelecek için korunur.

Kütüphanemizin şu anda dünyanın dört bir yanındaki fırıncılardan gelen ekşi mayaları bir araya getirdiğini ve 700'den fazla maya türü ve 1.500'den fazla çeşit laktik asit bakterisinin tanımlanmasına katkıda bulunduğunu belirtmekten mutluluk duyuyoruz.

Ekmekçilik merkezi hakkında daha fazla bilgi edinmek veya bu mirası geliştirmeye yardımcı olmak için lütfen iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.