Puratos korona virüsü kontrol altına almak için neler yapıyor?

Koronavirüs (COVID-19), küresel çapta hepimizi etkiliyor. Çalışanlarımızın, tüketicilerimizin ve ailelerinin sağlık ve refahını korumak için virüsü kontrol altına almak adına elimizden gelen her şeyi yapacağız.  

Dünya çapındaki hükümetler, hem tıp hem de gıda endüstrisini bu kriz sırasında stratejik sektörler olarak görüyor. Puratos ve müşterileri, dünya çapında milyonlarca insanı besleyen malzemeleri/ürünleri tedarik ediyor. Bu yüzden, faaliyetlerimizin kesintiye uğramadan devam etmesini sosyal sorumluluğumuz olarak benimsiyoruz. 

Puratos'ta hem yerel hem de küresel düzeyde oluşturulmuş koordinasyon ekipleri resmi makamlar tarafından sağlanan bilgi ve rehberliğin gerektirdiklerine uyuyor.  Dünyanın her yerindeki prosedürlerimiz uygun şekilde düzenlenmiştir.

Puratos'ta alınan genel ihtiyati önlemler

İlk önceliğimiz virüsün yayılmasını önlemektir.

Dünya Sağlık Örgütü'nden temel hijyen önlemlerine ilişkin talimatlar herkesin erişimine açıktır ve şunları içerir:

 • Ellerinizi sık sık sabunla yıkayın ve dezenfekte edin o İnsanlar arasında en az 1 metre mesafe bırakın
 • Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın
 • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu dirseğinizin iç kısmıyla veya bir peçete ile kapatın. Eğer peçete kullandıysanız sonrasında peçeteyi hemen çöpe atın.
 • İnsanlarla el sıkışmayın.
 • Gribe benzer belirtiler gösteriyorsanız evinizde kalın ve bir doktora başvurun.

Bu rehberlerin görsel hatırlatıcıları düzenli olarak paylaşılmakta ve posterler ve TV ekranlarında, şirket genelindeki çeşitli alanlarda gösterilmektedir.

Dezenfektanlar ve alkollü jeller belli başlı alanlarda mevcuttur.

Ofislerin, masaların ve toplantı salonlarının (yerler, yüzeyler, kapı kolları ve trabzanlar dahil) temizlenme sıklığı arttırılmıştır.

Puratos çalışanlarının korunması

Puratos'ta akıllı çalışma politikası uygulanır. İşlerini evden gerektiği gibi yürütebilen çalışanlar evden çalışmalıdır.

İşyerinde çalışmak zorunda olan çalışanlarımızı korumak için genel ihtiyati tedbirlerimiz mevcuttur, ancak ek koruyucu tedbirler de uygulanmaktadır:

 • Çalışanların kullandıkları materyalleri (ör. kalemler) başkalarıyla paylaşmamaları önerilmektedir.
 • Üretim tesislerimizde paylaşılan ekipmanlar (forkliftler, elektrikli palet taşıyıcılar vb.) her kullanımdan sonra alkol ile sterilize edilmektedir.
 • Üretim tesislerimizdeki çalışanlar eldiven kullanmakta ve en azından her vardiyadan sonra eldivenlerini değiştirmektedir.
 • Soyunma odalarında aynı anda bulunan kişi sayısı, 1 metrelik mesafe kuralına uymak adına en aza indirilmiştir.
 • Üretim departmanları arasındaki hareketlilik sınırlandırılmıştır.

Puratos'un müşterilerinin ve iş ortaklarının korunması

Toplantıların yerini mümkün olduğunca video görüşmeleri ve video konferanslar almıştır. Eğer bir toplantının belli bir ortamda gerçekleşmesi gerekiyorsa, katılımcılar için arada 1 metre bırakarak oturma kuralına uyulmalıdır.

Tesislerimize yapılan ziyaretler belli bir minimum düzeyde sınırlanmıştır ve sıkı sağlık tarama önlemlerimiz mevcuttur.

 • Tesislerimizden birine (ofisler veya üretim tesisleri) girmek isteyen tüm çalışanların ve ziyaretçilerin ateşini ölçüyoruz. ≥37,3°C ateşi olanların veya gribe benzer belirtiler gösterenlerin tesislerimize girmesine müsaade edilmiyor.
 • Misafirlerin elleri temizleme ve dezenfekte etme gibi gerekli hijyen önlemlerini almaları isteniyor.
 • Ziyaretçilerin hasta olmadıklarını veya gribe benzer belirtiler göstermedikleri konusunda bir feragatname imzalaması gerekiyor.
 • Kamyon sürücülerinden araçlarından inmemeleri isteniyor. Puratos personeli maske ve eldiven giyerek gerekli belgeleri kendilerine götürüyor.
 • Tesislerimize bir kez girildikten sonra tesis genelindeki hareketlilik sınırlandırılıyor.

Seyahat kısıtlamaları uygulanıyor. Virüsün kontrol altına alınmasına yardımcı olmak için personelimizin tüm uluslararası seyahatleri ertelenmiştir.

Ayrıca tüm dahili ve harici etkinliklerimizi ertelemiş veya iptal etmiş bulunmaktayız..

İstikrarlı bir gıda tedariği olağanüstü önem taşır

COVID-19 durumunun öngörülemezliğinin anlaşılabilir endişelere neden olabileceğinin farkındayız. Güvenilir ortağınız olarak sizi desteklemek ve günlük işiniz üzerindeki etkiyi en aza indirmek için mümkün olan tüm önlemleri aldığımız konusunda sizi temin etmek istiyoruz. Gerektiği durumlarda sizi gelişmeler hakkında bilgilendireceğiz.

 • COVID-19 şu anda üretimimizi etkilemiyor ve bu konuda her şey planlandığı gibi işliyor.
 • Olası bir hammadde kıtlığını proaktif olarak belirlemek için dünyanın dört bir yanındaki tedarikçilerimizle daimi bir iletişim halindeyiz. Arzın sekteye uğramadan sağlanması için beklenmedik durum planları mevcuttur.

Bu süreç sona erdiğinde, öğrendiğimiz dersleri kullanarak sürekli değişen küresel bir ortamda faaliyet göstermeye devam edeceğiz. Hep birlikte daha parlak bir geleceğe odaklanalım ve virüsün neredeyse kontrol altına alındığı Çin'e bakarak umudumuzu koruyalım.

Kendinize ve çevrenizdekilere iyi bakın.

COVID-19 ile ilgili diğer makaleler

İşletmeleriniz için sosyal mesafe tasarımları

İşletmeleriniz için sosyal mesafe tasarımları

İşletmeleriniz için sosyal mesafe tasarımları

İşletmenizi COVID-19'a uygun olarak şekillendirin

İşletmenizi COVID-19'a uygun olarak şekillendirin

Bu yazıda, COVID-19 ile karşı karşıya iken işinize devam etmek için göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç noktayı inceleyebilirsiniz.

COVID-19 ile mücadelede hijyen konusu işletmeniz için önemli

COVID-19 ile mücadelede hijyen konusu işletmeniz için önemli

Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgını devam ederken hijyen kurallarına tamamıyla uymak hayati önem taşımaktadır. Virüsle mücadele etmenize ve onu kontrol altına almanıza yardımcı olmak adına alabileceğiniz bazı ilave önlemleri bu yazıda topladık.