Yaşam Döngüsü Analizi - (Life Cycle Assessment / LCA)

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ETKİ YARATMAK İÇİN YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER

Puratos olarak sağlık ve iyiliği teşvik ederken işletmeleri, müşterileri, insanları ve gezegeni sürekli olarak geleceğe taşıyan yenilikçi yiyecek çözümleri geliştirerek olumlu etkimizi durmaksızın artırmaya çalışıyoruz. Sorumluluk sahibi bir gıda şirketi olarak, gezegenimize iyi bakmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu amaca yönelik olarak, ürünlerimizin çevresel etkilerini analiz etmeyi ve müşterilerimizin sürdürülebilirlik çalışmalarını hızlandırmalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir Yaşam Döngüsü Analizi (Life-Cycle Assessment veya kısaca LCA) girişimini başlattık. 

ÇEVRESEL AYAK İZİMİZİN DEĞERLENDİRİLMESİ

LCA, bir ürünün hammaddeleri ve kaynaklarının tedariğinden ömrünün sonuna kadar, yani yaşam döngüsü boyunca yarattığı çevresel etkiyi ölçer. Tedarik zincirinin her bir parçasını ayrı ayrı analiz ederek ve yetiştiriciden müşteriye tüm taraflara ürünün tam çevresel etkisine dair kritik bilgiler sunarak daha bilinçli ve çevreye duyarlı satın alma kararları verilmesini kolaylaştırır. LCA girişimi, gezegenimizi yenilikçi gıda çözümleriyle daha ileriye taşıma taahhüdümüzü ve gelecek nesillere olan bağlılığımızı ortaya koyuyor.

Yola;,süt ürünleri, yumurta ve tereyağının bitki bazlı alternatiflerini sunan öncü Plant Forward ürün yelpazemizin LCA çalışmasını yürüterek başladık. Sonuçlar gerçekten şaşırtıcıydı.

LCA çalışması, yumurta sarısı alternatifimiz Sunset Glaze'in çevresel etkisinin pastörize yumurtalardan %59 daha az, tereyağı alternatifi Mimetic'in çevresel etkisinin ise sütten yapılan tereyağına oranla üç kat daha az olduğunu gösterdi. Bu da demek oluyor ki sütten yapılan tereyağından Mimetic'e geçerek üretilen her bir ton kruvasan için bir ton CO2 salınımı önlenebilir; bu da 50 ağaç dikilmesine eş değer. 

Piyasaya yeni sürülen süt benzeri bitki bazlı çikolatamız Belcolade Selection M. Plant-Based Cacao-Trace de bu kapsamda analiz edildi. Süt ve kabuklu yemiş içermeyen bu ürünün, süt içeren muadilinden %13 daha az çevresel etkisi olduğu tespit edildi.

MÜŞTERİLERİMİZİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRMALARINI DESTEKLİYORUZ

Bitki bazlı alternatiflerimiz üzerinde yürütülen LCA çalışmaları, bunların gezegenimiz için önemli ölçüde daha iyi olduklarına dair güçlü kanıtlar sunarken granüler veriler, bu bileşenlerin hayvan bazlı muadilleriyle karşılaştırıldığında çevre için tam olarak ne kadar yararlı olduklarını hesaplayabilmemizi sağlıyor. Sonuç olarak da müşterilerimiz, nihai ürünlerinin sürdürülebilirlik değerlerini kendi müşterine somut kanıtlarla ve güvenle sunabiliyorlar.

Puratos’un sürdürülebilirlik girişimleri ya da hayvan bazlı içeriklere karşı sunduğu bitki bazlı alternatifler hakkında daha fazla bilgi için bize buradan ulaşabilirsiniz: