Criollo Kakao Plantasyonu

Tikul, Meksika’daki beyaz kakao çekirdeklerinin korunması

Criollo ağacı Orta ve Güney Amerika'ya özgüdür ve dünyanın en eski, nadir ve en iyi kakao çeşitlerinden biridir. Ancak çeşitli çevresel tehditlere aşırı derecede savunmasız olma özelliği yetiştirilmesini zorlaştırıyor.

2008'de bu eski ve nesli tükenmekte olan türleri korumak için Puratos, Meksika Yucatan eyaletindeki Tikul'da 140 hektar ekilebilir toprak satın aldı. Orada 100.000'den fazla ağaç dikerek, benzersiz lezzette bir çikolata üretmenin yanında çok çeşitli yaban hayatı bulunan bölge için bir cennet sağlayarak bölgenin ekolojisini ve biyolojik çeşitliliğini korumaya aldı.

Proje ayrıca, yerel topluluklar için iyi bir fermente kakao hazırlamalarını sağlayan, hasat sonrası yöntemler konusunda eğitim imkânı tanıyan güvenli ve istikrarlı bir çalışma ortamı sağlıyor.

Criollo ve Kakao Ekomüze

Tikul, çevre korumaya, sürdürülebilir turizme ve bölgede yaşayan ve çalışanların refahına katkıda bulunan uzun vadeli bir yatırım.

Tikul'daki proje iki bölümden oluşuyor:

  • Dünyadaki en eski, nadir ve en iyi kakao türlerinden biri olan criollo kakao ağacını büyüten ve koruyan 740 dönüm / 300 hektarlık ekim.
  • 2011’de açılan turistlerin Maya kültürünü öğrenebilecekleri Kakao Ekomüzesi.

İnsanlara ve çevreye yardım

Kakao plantasyonu çok sayıda yerel bitki ve hayvana barınma olanağı sağlıyor ancak amaçlarımızdan biri de, 100.000'den fazla ekstra ağaç dikerek bu biyoçeşitliği geliştirmek.

Ayrıca, plantasyon ve Ekomüze’nin doğrudan ve dolaylı olarak istihdama katkıda bulunmasını ve güvenli bir çalışma ortamı yaratmasını sağlayarak yöre halkına yardım etmeyi amaçlıyoruz. Proje sayesinde kakao ile Maya kültürü arasındaki ilişkiyi teşvik ederek yerel esnafa yardımcı olmasını istiyoruz. Bu şekilde, kakao üretimiyle bağlantılı olan herkes için sürdürülebilir bir gelecek garantisi hedefliyoruz.

Tikul'daki projemiz hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz ya da projeyi desteklemek isterseniz iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.