Toplum üzerinde olumlu bir etki bırakmaya kararlıyız ve bu ciddi sorumluluğu asla hafife almıyoruz.  Size ve gelecek nesillere verdiğimiz taahhütlerle, sürdürülebilir, saygılı, dengeli ve bütünsel bir çalışma modeli çerçevesinde hareket ediyoruz. Bu amaç doğrultusunda CO2 nötrlüğü sağlama, suyu sorumlu kullanma ve atıkları azaltmaya yönelik planları hayata geçiriyoruz. 

KARBON

Puratos, küresel CO2 emisyonlarını, olağan iş süreçlerine kıyasla %24 oranında azaltmayı başarmıştır (2016'dan beri). Ancak, 2025 yılına kadar emisyon düzeyini sıfıra indirmek ve karbon nötr olmak için aşağıdaki üç temel unsura odaklanmamız gerekiyor.

1. Enerji Verimliliği

Enerji verimli şekilde kullanıldığında, aynı işlemi yapmak için daha az enerji harcanır ve daha az enerji israf olur. Yeni ve daha verimli teknolojileri kullanmak ve yardımcı programları ve işlemleri optimize etmek, enerji geri kazanımı sağlanmasına ve süreçlerin başarılı bir şekilde idare edilmesine yardımcı olabilir. 2020 yılında, Puratos enerji verimliliğiyle ilgili 13 projeye yatırım yapmıştır. 

Örneğin, Groot-Bijgaarden'de bulunan akıllı sıcak su şebekesi ve gaz kojenerasyon tesisi, Puratos'un bugüne kadar üstlendiği en büyük enerji tasarrufu projesidir. Kojenerasyon sayesinde şu anda tesisin elektrik ihtiyacının %65'i ve ısınma ihtiyacının %30'u karşılanmaktadır. Enerji verimliliği sağlama amacıyla buharsız olarak tasarlanan yeni margarin ve yağ hatları, doğrudan tesisin yeni merkezi sıcak su şebekesi ile ısıtılmaktadır. 

2. Yenilenebilir enerji

Yenilenebilir enerji, karbon nötr kaynaklar kullanılarak üretilir. Buna rüzgar, yağmur, gelgit, dalga ve jeotermal enerji dahildir.

Puratos olarak, yenilenebilir kaynaklara geçmenin çevre üzerinde ne kadar fark yaratabileceğini biliyoruz. Bu nedenle yenilenebilir kaynakların kullanımını artırma taahhüdü veriyoruz. Şu ana kadar 6 ülkedeki üretim tesislerimize 25.000 m² güneş paneli inşa ettik ve 25 tesiste de bundan fazlasını inşa etmeyi planlıyoruz. Bu şekilde, tesislerimizdeki elektrik ihtiyacımızın %71'ini üretebileceğiz. Ayrıca Puratos; Belçika, ABD, İspanya, Çin, Meksika, Rusya ve Brezilya'da hali hazırda %100 yenilenebilir elektrik kaynakları sağlıyor. 2023 yılına kadar tüm operasyonlarımızda yenilenebilir enerji kullanılacak. 

3. Karbon takası

Puratos, birkaç sertifika alarak karbon emisyonlarını dengelemek yerine, sorumlu bir şekilde hareket edip ağaç dikmeye karar verdi. Ağaç dikmek karbonu yakalamanın etkili bir yoludur. Bu süreci, birçok çiftçinin geleneksel olarak sadece bir tür ağaç, yani kakao ağacı yetiştirdiği Kakao İzinde programımıza dahil olan kakao tarlalarında gerçekleştiriyoruz! 

Biyolojik çeşitliliğin önemini göz önünde bulundurarak, sürdürülebilir kakao programımızı kullanarak çiftçilere, kakao ağaçlarının arasına kerestelik ve galip yemiş ağaçları gibi gölgelik ağaçlar veya pomelo gibi meyve ağaçları dikmeyi öğretiyoruz. Hem Puratos hem de çiftçi bu tarım modelinden faydalanıyor. 

Bu ağaçlar CO2'yi tutacak, büyük hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacak ve aynı zamanda çiftçilerimize şu üç şekilde yarar sağlayacak:

  • Gölgelik ağaçlar, kakao ağaçlarına önemli yararlar sunar. Bu ağaçlar, sağanak yağmurlara karşı koruyucu görevi görür, kakao tozlaşmasını sağlamak üzere biyoçeşitliliği arttırır ve böylece üretimin de artmasına yardımcı olur.
  • Çiftçiler meyveleri satarak ekstra bir gelir kaynağı elde eder. 
  • Gölgelik ağaçlar toprağa gübre sağlayarak çiftçilerin gübre için yaptığı harcamaları azaltır. 

SU

Atık su arıtma kapasitemizi artırdık ve su tüketimimizi azalttık. Ayrıca Belçika'da yeni bir anaerobik reaktör ve Vietnam'da tamamıyla yeni bir atık su arıtma tesisini hayata geçirdik. Endonezya'da da benzer bir tesisin inşaatına başladık.

Böylece, nehirlere boşalttığımız suyun balıklar ve çevre açısından herhangi bir tehlike arz etmesinin önüne geçtik. Bunu ispatlamak üzere, atık su arıtımından sonra ve nehirlere dökülmeden önce su çıktımızın kalitesini göstermek adına dünya çapında birçok farklı balık havuzu inşa ettik.

ATIKLAR

Puratos'un Atıklarla Mücadelesi

Puratos'ta, çevre üzerindeki kendi ayak izimizi azaltmak ve müşterilerimizin de bunu yapmasına yardımcı olmak istiyoruz. Bu nedenle, tüm gelen ve giden ambalaj malzemelerimizi 2025 yılına kadar tamamen geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda, geri dönüştürülemeyen tüm ambalajlar değiştirilecek ve ürün kalitesinden ve raf ömründen kayıp vermeden ürünlerimizi gereğinden fazla ambalajlamış olmayacağız. Şirket içinde ambalaj malzemelerini mümkün olduğunca yeniden kullanacağız.

Taahhütlerimizi bir adım öteye taşıyoruz

Taahhütlerini her zaman bir adım öteye taşıyan Puratos, FSC ve PEFC sertifikalarına uygun olarak, 2025 yılına kadar karton ve ahşap ambalaj malzemelerinin tamamını sürdürülebilir orman kaynaklarından tedarik etmeyi kabul etti.

Ambalaj süreçlerinin yanı sıra üretim süreçlerimizde oluşan gıda ve gıda dışı atıklara da odaklanacağız. Puratos, 2030 yılına kadar sıfır atık üretmeye söz verdi. Bu kapsamda, elimizden geçen her bir malzemeden maksimum değerin elde edilmesini sağlamak için atık ayırma sürecimizi iyileştireceğiz. 

Daha İyi Bir Gezegen

Puratos olarak gezegenimize iyi bakmanın ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Elimizden geldiğince zararı azaltıyor, yeniden kullanıyor ve geri dönüştürüyoruz çünkü ormanlarımızı ve biyolojik çeşitliliğimizi korumaya söz verdik. Ayrıca, kullandığımız içerikleri sorumlu bir şekilde tedarik etmeyi ve dünya üzerinde minimum etki yaratmayı amaçlıyoruz.

Sorumlu Tedarik

Puratos, ekmekçilik, pastacılık ve çikolata sektörlerine yüksek kaliteli malzemeler üretmek için dünyanın dört bir yanından birçok farklı hammadde tedarik etmektedir. Tedarik zinciri kapsamında kaynakları sorumlu kullanma konusunda eksiksiz bir taahhütte bulunuyor ve tedarik zincirimizde yer alan kişilerle iş birliği yapıp açık bir diyalog kuruyoruz.