Puratos, ekmekçilik, pastacılık ve çikolata sektörlerine yüksek kaliteli malzemeler üretmek için dünyanın dört bir yanından birçok farklı hammadde tedarik etmektedir. Palm yağı, kakao, un ve şeker gibi hammaddelere yönelik küresel talep, doğal ekosistemlerimiz üzerinde baskı oluşturabilir ve yerel toplulukların sürdürülebilir kalkınmasını etkileyebilir. Puratos olarak sorumlu kaynak kullanımının etik ticaretin kilit noktası olduğuna inanıyoruz. Tüketiciler, yiyeceklerinin nereden geldiği, nasıl üretildiği ve nasıl tedarik edildiği konusunda bilinçli ve titiz davranmaktadır.

Bu nedenle biz de sorumlu tedarik zinciri kapsamında kaynakları sorumlu kullanma konusunda eksiksiz bir taahhütte bulunuyor ve tedarik zincirimizde yer alan kişilerle iş birliği yapıp açık bir diyalog kuruyoruz. Tedarikçilerimizden Davranış Kurallarımıza uymalarını veya kendi kurallarını bizimle paylaşmalarını istiyoruz. Tedarik ve üretim zincirlerimiz kapsamında aynı etik gerekliliklerin söz konusu olması bizim için hayati önem taşıyor.

Palm YAĞI

Palm yağı, Puratos ürünlerinde kullanılan önemli bir bileşendir. Ürünlerimize harika bir lezzet ve koku verir ve beklediğiniz ve hak ettiğiniz yüksek kaliteli ürünleri size sunmamıza olanak sağlar. Bununla birlikte, palm yağı üretiminin tamamının sürdürülebilir olmadığının da farkındayız.

Puratos, 2010'dan beri Sürdürülebilir Palmiye Yağı Yuvarlak Masası'nın (RSPO) üyesidir. Bu, katı kriterler uyarınca hareket ettiğimiz ve çevreye daha duyarlı olan ve olumlu bir sosyal ve etik etkiye sahip %100 sürdürülebilir palm yağı kullanmayı taahhüt ettiğimiz anlamına gelir. Ayrıca, sürdürülebilir palm yağı üretimini ileriye taşımak üzere tedarikçilerimiz, müşterilerimiz ve diğer paydaşlarımızla iş birliği yapıyoruz.

Aşağıdaki nitelikleri taşıyan sürdürülebilir bir palm yağı tedarik zincirine sahip olmayı taahhüt ediyoruz:

 • Orman tahribine sebep olmayan ve ateş kullanımı içermeyen
 • Biyolojik çeşitliliği ve yaban hayatını koruyan
 • Turbalıkları koruyan: Turba, bir karbon deposu görevi gördüğü, yaban hayatı için harika bir yaşam alanı olduğu ve su yönetiminde rol oynadığı için gezegenimiz için büyük önem taşır.
 • Yüksek koruma değerine (HCV) sahip alanları ve yüksek karbon deposu (HCS) ormanlarını artırarak ormanı koruyan bu ormanlar; nadir, tehdit altında veya nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ekosistemlerde bulunur veya bu ekosistemleri içerir ve yerel topluluklar için kritik öneme sahiptir.
 • Uluslararası insan hakları ilkeleri ve geçerli yerel yasalar doğrultusunda etik davranan ve çalışanların ve yerel toplulukların haklarını çiğnemeyen
 • Sorumlu üretim, eğitim ve sağlık hizmetleri aracılığıyla çalışma koşullarını iyileştiren ve işçilerin geçim kaynaklarını güçlendiren
 • Küçük işletmelerin sürdürülebilir palm tedarik zincirlerimize dahil olmasına yardımcı olan
 • Palm yağı ağaçlarının izlenebilirliğini sağlayarak yüksek şeffaflık standartlarına ulaşan.

KAKAO

Çikolata sektöründe uygulanan geleneksel çalışma yöntemi, sürdürülebilir bir gelecek sağlamıyor. Çiftçilere kakao için ödenen fiyatlar da çok düşük. Bu durum, pek çok çiftçiyi kakao yetiştirmeyi bırakmaya ve tarlalarını dönüştürmeye ya da tarımı tamamen bırakmaya zorladı. Son yıllarda çikolata sektörü çiftçilere daha fazla kakao üretmeleri için yardımcı olma konusunda biraz daha iyi bir iş çıkarmış olsa da, bu durum daha düşük ücretlerin ödenmesine yol açtı.

Cacao-Trace (Kakao İzinde) : Sürdürülebilir kakao kaynağı kullanımında hayatı değiştiren bir yaklaşım

Cacao-Trace (Kakao İzinde) programı, çiftçilere kakao çekirdekleri için mümkün olan en iyi fiyatın ödeneceğini garanti eder. Çiftçiler yüksek fiyat alır ve satılan kilogram başına 0,10 Euro'luk Çikolata Bonusundan yararlanır. Kalite primi ve Çikolata bonusu sağlayarak zincir kapsamında, özellikle kakao çiftçileriyle değer paylaşıyoruz. Değer paylaşımı ile kakao çiftçilerine ve topluluklarına yatırım yapıyor ve onlara yaşamlarını değiştirecek bir etki sunuyoruz.

Cacao Trace sertifikamız ile şunları temin ediyoruz:

 • Daha iyi gelir, daha iyi sağlık ve daha iyi eğitim sayesinde çiftçiler için daha iyi bir hayat,
 • Tarımsal ormancılığın programa dahil edilmesi sayesinde daha iyi bir gezegen,
 • Daha iyi işler,
 • Daha iyi bir tüketici zihniyeti.

 

Cacao Trace kapsamında, müşterilerimiz ve tüketicilerimiz, kakao çiftçilerinin yaşamları üzerinde doğrudan, olumlu bir etki yaratırken aynı zamanda artan lezzetin de keyfini çıkarabilir. Fermantasyon alanındaki olağanüstü uzmanlığımız ve benzersiz hasat sonrası merkezler uluslararası ağımız ile üstün lezzete sahip çikolatalar yapıyoruz. Cacao Trace (Kakao İzinde) ile üretilen çikolatanın üstün lezzeti, Award Cocoa of Excellence (Kakao Mükemmelik Ödülü), Paris 2013 veya the Highest Auction, Cocoa of Excellence at Chocoa 2019 (2019 Chocoa Kakao Mükemmellik Ödülü, En Yüksek Açık Satış) gibi prestijli ödüllerle de tasdiklenmiştir. Yani herkese kazandıran bir inisiyatif!

MEYVE

Taste Tomorrow araştırması, tüketicilerin yiyeceklerinin ardındaki hikayeler hakkında daha önce hiç bu kadar bilinçli olmadıklarını doğruluyor. 2021 yılının ilk çeyreğinde, bir anket gerçekleştirdik ve anket sonuçlarında, size yakın ve daha şeffaf tedarik zinciri kavramlarının değer yarattığını göstermiş olduk.

Puratos'un Tarladan Sofraya programı ile çiftçiye daha yakından bakıyor (doğrudan ya da ilk dönüşüm aracılığıyla), meyve yetiştiricileri (ikinci derece kalitenin kıymetlendirilmesi, gelirlerin çeşitlendirilmesi) ve yerel topluluklar için değer yaratıyor, aynı zamanda da çevre üzerindeki etkimizi azaltıyoruz (su ve toprak yönetimi).

Müşterilere ve tüketicilere;bir yandan şeffaflık sunarken bir yandan da farklı bir tat getirmek için yerel düzeyde belli kaynaklar kullanıyor, çeşitlilik sağlıyoruz.

Çevre

Toplum üzerinde olumlu bir etki bırakmaya kararlıyız. Bu amaç doğrultusunda CO2 nötrlüğü sağlama, suyu sorumlu kullanma ve atıkları azaltmaya yönelik planları hayata geçiriyoruz.

Daha İyi Bir Gezegen

Puratos olarak gezegenimize iyi bakmanın ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Elimizden geldiğince zararı azaltıyor, yeniden kullanıyor ve geri dönüştürüyoruz çünkü ormanlarımızı ve biyolojik çeşitliliğimizi korumaya söz verdik. Ayrıca, kullandığımız içerikleri sorumlu bir şekilde tedarik etmeyi ve dünya üzerinde minimum etki yaratmayı amaçlıyoruz.