Armutlu Karamel Pie

İçindekiler

g
Karamel
Mimetic 20 113
Şeker 200
Tuz 2
Şeker şurubu 40
Vanilya 6
Tarçın 2
Meyve katmanı
Taze, sert armut Q.S.
Cake base
Tegral Satin Cream Cake Sade Vegan 500g
Su 170
Sıvı yağ 160
Dekorasyon
Kıyılmış fındık Q.S.
Miroir Neutre Q.S.
PatisFrance Mini Pears Q.S.

Method

  1. Mix all ingredients for the caramel together till a soft melted batter. Spread 100 g in a Ø 16 cm inox ring covered with baking paper.
  2. Slize the fresh pear in pieces of ± 5 mm thick. Place them like fan into the caramel batter.
  3. Put all ingredients for the cake base together and mix with a paddle for 1 min at slow speed and 4 min at medium speed until an homogeneous batter is obtained. Pipe 400 g on top of the pear base. Bake ± 35min at 180°C. Turn over on a grill to cool down.
  4. Glaze the cake with the Miroir Neutre and sprinkle some nuts on top to decorate. Dry the PatisFrance Mini Pears by using a towell, roll into the sugar and burn with a burner.

  1. Karamel için tüm malzemeleri yumuşak erimiş bir hamur haline gelene kadar karıştırın. 100 g pişirme kağıdı kaplı Ø 16 cm inox halkaya yayın. 
  2. Taze armudu ± 5 mm kalınlığında parçalar halinde dilimleyin. Karamelli hamurun içine fan gibi yerleştirin. 
  3. Kek tabanı için tüm malzemeleri bir araya getirin ve mikserde 1 dakika yavaş hızda ve 4 dakika orta hızda homojen bir hamur elde edilene kadar karıştırın. Armut tabanının üstüne 400 g sıkın. 180 ° C'de ± 35 dakika pişirin. Soğutmak için bir ızgarayı ters çevirin. 
  4. Pastayı Miroir Neutre ile parlatın ve süslemek için üstüne biraz fındık serpin. PatisFrance Mini Armutları bir havlu kullanarak kurutun, şekerin içine yuvarlayın ve bir brülör ile yakın.